| lilskies a întrebat:

Mă simt cumva obligat să plec in străinătate.
1200 euro pe lună fără mâncare.
Contract direct cu angajatorul etc etc.
Simt că nu mai pot in Romania, am 20 și n-am strâns nici un ban de când lucrez.
Am 8 luni de când lucrez si în ăștia 8luni n-am realizat nimic, nu știu ce să fac, să plec m-am uitat pe mai multe anunțuri și salariile pentru necalificați sunt cam același peste tot. Ce sa fac, să plec?
Sau să stau?

Răspuns Câştigător
| buldog a răspuns:

Salut,

Știi ce nu înțeleg eu? De ce oamenii nu fac efortul de a se califica în ceva anume? Orice îți place. Trebuie să îti placă ceva: electrician, bucătar, ospătar, instalator, IT. Pentru toate astea sunt o grămadă de școli/academii la care plătești cursul, înveți, dai examene și te califici. Un bucătar calificat și cu ceva experiență în România câștigă lejer 6-7 mii de lei. Ospătarii fac o grămadă de bani, iar de astea 2 e mare nevoie acum. Electricieni si instalatori mai găsești doar necalificați care pe o lucrare de 4-5 ore cer 3-4 sute de lei manoperă. Mecanic calificat? Sunt foarte căutați. Mulți nu deschid sau chiar închid service-uri auto tocmai din lipsă de staff calificat. În IT (domeniu in care activez) nu mai spun...

De ce preferi să pleci oriunde, pe oricât, în loc să te califici?

Califica-te, devino bun la meseria ta si atunci o. poti duce extrem de bine si aici, si in afara si unde vrei tu.

Succes!

13 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Ti se ofera cazare?
Cati stati intr-o camera? Despre ce tara este vorba?
Mi se pare foarte putin.

| lilskies explică (pentru Panamax):

Germania, 2 in cameră

| LittlePoppy a răspuns:

1200 € in Germania, de care se stie ca plateste putin?
Acum stau si ma intreb: cine minte?
- Astia care iti spun tie aici ca e foarte putin,
sau
- Aia care lucreaza in afara si declara 400-500 € pe luna. Tot cu cazare asigurata.

| i0nnnut a răspuns:

Depinde doar de tine...
Ai pentru ce/cine sa stai aici?
Daca alegi sa pleci, stai linistit ca acel salariu ti-l poti creste treptat, dar sa-l negociezi la momentul potrivit.
Mare grija la anunturi, foarte multe sunt "tepe".
Cel mai bine ar fi sa pleci prin cineva cunoscut, daca ai, daca nu, intreseaza-te bine inainte sa pleci despre firma/persoana respectiva.
Nici in alta parte nu va fi usor, vei locui cu alte persoane...baie si bucatarie la comun, in camera stai cu cel putin o persoana (in cel mai bun caz).
Din acel salariu vei plati : chirie, mancare...care impreuna ajung la un cel putin 400 euro lunar.
Eu zic sa te gandesti bine, pune in balanta si fa o alegere!
Succes!

| Simpatic a răspuns:

In strainatate nu stau cainii cu colaci in coada, viata e scumpa, tigarile sunt mult mai scumpe etc cu 1200 de euro care aici par wow acolo esti un biet amarat...cand altii bogatei lasa la o masa la restaurant 5000 de euro pe o sampanie
Dar este alegerea ta! Poate vei reusi sa pui un ban deoparte nu zic nu, asta daca cazarea este gratuita, altfel nu are niciun rost sa pleci.
Pe de alta parte ai grija cu ce firma pleci ca nu toti sunt seriosi!

| Panamax a răspuns (pentru lilskies):

Cei 1200 de euro sunt bani in mana sau salariu brut din care trebuie platit impozitele și contribuțiile obligatorii?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dă cu banul.
La modul mai serios, să pleci ca să ai o experiență de viață în plus.

| Panamax a răspuns (pentru LittlePoppy):

Sunt prieten cu un tip care are un depozit de materiale de constructii unde salariile bani in mana sunt intre 2500 si 3500 lei.Au cam 12 angajati care muta scanduri dintr-o parte in alta si incarca camioane.Au sala de mese si contract cu un restaurant din zona. Concedii platite, sarbatori legale, petreceri de sarbatori, salopete personalizate, bonus Paste si Craciun, program de 9 ore, sambata 4.
De ce ar pleca unul in strainatate pentru 2500 lei?

| mastadont a răspuns:

Dacă nu îți oferă mâncare atunci e f puțin, eu aș zice că nu are rost să pleci. Dacă găsești în jur de 1500 de euro sau mai mult atunci da, dar în rest nu merită. Am fost eu pe 1200 și rămâneam cu maxim 500 pe lună după cheltuieli.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Mai bine stai in țară, te califici in ceva, și abia apoi pleci...ca altfel, sincer sa fiu...TOT NIMIC nu strângi, rămâi tot sărac.

Bula
| Bula a răspuns:

In Germania, din salarul de 1200 euro platesti aproape 500 pentru taxe, impozite, asigurare de sanatate etc.
Mai pui si mancarea (minim 10 euro/zi), adica cel putin 300 euro /luna --- au ramas cca 400 euro.
Daca mai trebuie sa platesti pentru transport, cazare, atunci banii s-au si dus, nu ramai cu nimic.

Daca mergi in tara necalificat pe un santier, atunci castigi zilnic in mana minim 100 lei/zi.
La fel poti castiga si in domeniu HoReCa.
La tara se angajeaza zilieri cu 200 lei /zi + masa + cazare + tigari.

Daca vrei sa fie si mai si, atunci te angajezi ca ucenic (necalificat) in ORICE meserie iti place, iar in 5-10 ani inveti meseria incat sa poti lucra si pe cont propriu.
Deoarece meseriasii cu experienta sunt tot mai putini, ca si calificat poti ajunge sa castigi lejer peste 2-3000 euro oriunde in Europa (inclusiv la noi in tara)!

Rabdare si succes!

| LittlePoppy a răspuns (pentru Panamax):

Asta zic si eu.

| FantasyBoy a răspuns:

Sfatul meu e sa pleci, chiar daca nu te vei imbogati, vei castiga experienta de viata care te va ajuta mai tarziu. Plus multe alte oportunitati.