| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Vin astăzi sa va adresez o întrebare.
Întâmpin o situație care pe mine ma deranjează și nu știu ce sa fac sa ies din aceasta situație.
Eu cu ai mei am plecat din România acum multi ani și între timp a apărut in familie un nou membru, fratele meu. Între noi este o diferența de 15ani. Eu am 20 de ani. Ideea este ca de când sa născut, mama mea are probleme de sanatate, era foarte vulnerabila pe timpul sarcinii și de atunci cum stam și intr-o țara cu clima rece, este mereu bolnava, a ajuns la operații, sa zic, sinuzita cronica. Ideea este ca de când cu boala asta, nu vedem ca doctorii sa o trateze și pe mine, de când sunt mică, mi s-a încredințat un rol pe care eu nu l-am cerut. Am ajutat-o mereu cu tot, chestiile casnice, mâncarea, fratele mic, (căci ea nu e in stare, mereu o doare cate ceva).
Zi de zi se tot plânge ca o dor toate, de asta curat nu mai face in casa ca e alergică la produse chimice, face mâncare din când in când și curat doar la ea in camera, are grija de fratele mic cum este cu școala dar după in rest îmi încredințează mie.
Țin sa zic ca din luna Septembrie încep studiile și munca, iar eu ma simt stresată ca trebuie sa stau eu sa ma gândesc acasă ca nu știe ce sa facă de mâncare sau ca e mizerie in casa.
Ideea este ca după ce ca mai și fac curat, nu tine nimeni cont și fac după 4 persoane.
Si după tot eu sunt judecată ca sunt egoista, ma gândesc la ale mele.
Am o relație serioasa, când ma văd cu el din când in când sau mai rămân la el simt ca e liniște. Ma simt zi de zi neliniștită și obosita acasă.
Tata e unicul ce aduce venit in casa căci ea nu e capabilă momentan.
Suntem de ani de zile plecați si nu avem nimic, gen casa cumpărată sau ceva stabil, doar suntem stabiliți intr-o țara si trăim de pe o zi pe alta fără nimic.
Eu vreau sa încep sa fac studiile sa am diploma, sa lucrez căci este sigur cu contract si toate cele si poate chiar sa ma mut cu al meu curând când se stabilește mai bine.

Am eu cumva ceva probleme ca gândesc așa?

Mie mi se pare ca părinții mei nu își asuma rolul sa fie responsabili si le lasă pe mine, iar eu nu ma pot gândi la ale mele absolut deloc, prieteni n-am, de ieșit nu ies. Mereu acasă sa fac astea.
Trece viața pe lângă mine si n-apuc nimic.
Aștept părerea voastră despre situația mea, sper fără sa ma judecați, doar sa-mi deschideți ochii dacă greșesc cu ceva.

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intr-o familie ca a ta, tatal tau si tu trebuie sa le rezolvati pe toate.
E greu, dar altcineva n-are cum.
Mai trebuie un pic sa rabzi, iar daca te mariti, atunci te poate ajuta si sotul - sau te muti de acasa (in acest caz le-ar fi foarte greu pentru ai tai, fara ajutor).

Daca starea mamei tale este atat de grea, poate s-ar putea pensiona de boala (sau social) si sa cereti o persoana pentru ingrijirea ei si a fratelui tau.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Daca e problema medicala, atunci poate primi (sau se poate angaja) ingrijitor.
Nu stiu ce vei face tu la batranete (daca apuci), dar nu-ti doresc sa n-ai nici un sprijin.

Răspuns utilizator avertizat
| Hypefox a răspuns (pentru Bula):

Mie mi se pare ca merge bine si gândește bine, n are nici o problema. Ce are ea e un fleac si am impresia ca e doar ceva de atenție, n ai cum sa te doară zi de zi cate ceva, e plângăcioasă, simplu. Fuge de toate. Dacă oi pleca eu sa o văd, ca nu pot sa stau după ea sa ma frece la cap in hali asta, eu o sa am munca, alte chestii, nu sa stau eu sa vin acasă sa fac de mâncare pentru toți. Pai nu mai vin acasă

| Hypefox a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Corect, nu puteam sa o zic mai bine. Aici in țara asta unde sunt, multe femei sunt marocane, au câte 5 copii, stau acasă fc mâncare are grija de fiecare in parte, barbatu tine casa si are grija si de el. Iar mama cu un copil si eu care o ajut tot ea nu mai poate si s-a saturat de parca face prea multe. Si eu m-am saturat. Cum sa facem atunci.

| Bula a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Mai, pustiule!
Parintii te cresc 18 ani, de bine sau de rau, pana ce faci majoratul (si deseori si dupa). Acei 18 ani le datorezi cu respect si sa le ingijesti la batranete (la "a doua copilarie").
In caz contrar, si tu poti ajunge sa nu te ajute nimeni, cand ajungi la varsta inaintata, eventual sa fii bagat la un azil sau camin de boschetari.

| Bula a răspuns (pentru Hypefox):

Mama-ta e posibil sa sufere de depresie (in urma nasterii si dor de patrie).
Ar trebui adusa acasa in tara, 2-3 saptamani, ar ajuta-o mult intalnirea cu cunostintele vechi!

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Depresie post-natala.
Intereseaza-te!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am eu cumva ceva probleme ca gândesc așa? Nu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce experimentezi tu este o greseala majora a multor parinti, sa isi puna proprii copii in rolul de parinte atunci cand acestia cresc cat de cat si astfel le dau in sarcina sa aiba grija de fratii/surorile mai mici.

Mama mea a trecut prin aceeasi situatie si in prezent nu are deloc o relatie buna cu fratii ei, ci are frustrari si rani care probabil nu vor trece niciodata deoarece nici nu vrea sa mearga la psiholog sa le rezolve macar partial.

Rolul tau e de a-ti croi un drum in viata, de a te pune pe propriile picioare, iar daca esti fortata in postura de mama si casnica nu vei putea vreodata sa iesi(sa iesiti) din acelasi ciclu perpetuu de saracie de pe o zi pe alta.Imi pare rau ca suna foarte dur, dar asta e realitatea si asta trebuie sa auzi.
Vorbeste cu parintii tai sa faca eforturi suplimentare astfel incat tu sa iti poti termina studiile in liniste si sa te angajezi apoi.E o perioada importanta pentru tine si ar trebui sa dea dovada de intelegere.Nu se poate ca 4 suflete sa continue traiul numai cu salariul unei singure persoane.

| dullcat a răspuns:

Mai adaug ca solutii de curatenie se pot face si in casa fara substante chimice care sa ii afecteze boala, fiind mult mai ieftine.Pot fi gasite solutii daca se vrea cu adevarat.De exemplu eu folosesc bicarbonat pentru frecat chiuveta, apoi clatire cu apa si otet.O data pe saptamana sau de doua ori merge foarte bine, dureaza vreo 5 minute, iar solutie din magazin folosesc doar o data pe luna.Mentionez ca daca se ajunge la un grad ridicat de murdarie, atunci solutiile acestea eco, sa zicem asa, facute in casa, nu sunt suficiente din punctul meu de vedere.De aceea intretinerea periodica e cheia.

https://www.youtube.com/results?search_query=solutii+de+curatenie+naturale+

| Hypefox a răspuns (pentru dullcat):

Lenea i mare atâta timp cât avem slugi sa ne faca

| dullcat a răspuns (pentru Hypefox):

Exact.
,, Deci o deranjează sa-i zic așa ceva, îmi spune ca o sa am nevoie de ea vând o sa am copii, eu ii zic ca pentru așa ceva, nici nu fac copii cu gândul sa îmi dea ei ceva înapoi. Ea așa vrea, dar in același timp spune ca nu are încredere mine si nici nu o sa i aduc un pahar cu apa la Bătrânețe.''

In locul tau mi-as cauta chirie si m-as vedea cu parintii numai la sarbatori.Mentalitatea aceasta toxica o au foarte multi parinti(fac copii doar ca sa aiba cineva grija de ei la batranete), apeleaza mereu la acelasi santaj emotional penibil daca incerci sa te justifici si sa te aperi.Mai mult de atat, pe masura ce o iau razna insista sa faca tot posibilul ca si tu sa o iei pe aratura impreuna cu ei.Deci repet, muta-te cat mai repede si pastreaza respectul pentru ei la telefon/in vizite scurte.

| anonimg a răspuns:

Ai putea face față provocărilor dacă te-ai putea bucura de odihnă. Odihnă spirituală care îți va da energie psihică și fizică.
Pentru asta, caută părtășia membrilor bisericii adventiste de ziua a șaptea. Caută adresa acestei biserici, și fă-i o vizită la programul stabilit.
Alta va fi viața ta, atât în prezent, cât și în viitor.

| Smmo a răspuns:

Este o situatie delicata si din ce spui imi dau seama ca esti deja foarte obosita la nivel psihic de atmosfera din casa.
Cel mic a inceput scoala, iar tu vei incepe studiile si munca. Alte surse de stres. O sa ajungi acasa obosita si nu o sa o mai poti ajuta pe mama, cel mai probabil vei manca ceva prin oras - un sandvis sau altceva in pauza de masa. Sa ai grija de tine totusi sa mananci si sa nu te indopi cu energizante, ca sa nu te imbolnavesti.
Inevitabil mama ta va trebui sa isi reia o parte din treburi. Daca vrea sa faca treaba prin casa, va gasi o metoda, isi poate pune manusi cand spala vasele sau ce mai spala daca are vreo sensibilitate la maini, iar pentru mirosuri si praf isi poate pune masca atunci cand da cu aspiratorul sau curata cu substante puternic mirositoare. Daca are o problema si nu se poate apleca, o mai poate ajuta si tatal tau sa dea cu aspiratorul.
Tu cu scoala si cu munca nu prea o sa mai poti sa-i ajuti. Cumva se vor intelege ai tai si isi vor distribui sarcinile. Daca vrei, poti sa discuti cu ei cu calm de pe-acum, sa vedeti cine si ce mai poate prelua in plus, inainte sa ajungeti in situatii mai complicate.
La prietenul tau e liniste pentru ca nu te simti obligata sa faci ce ai de facut acasa si nu ti se reproseaza diverse, dar daca te-ai muta ar trebui si acolo sa faci mancare, curat etc. Sa te gandesti bine daca vrei sa mergi la el si daca iti va fi bine acolo, sau vrei doar liniste, timp pentru tine.

| Hypefox a răspuns (pentru Smmo):

La iubitul meu măcar știu ca suntem 2. Face si el spre norocul meu am dat de un băiat foarte bun, si atâta timp cât suntem amândoi la munca pana seara nu are cine sa facă mizerie, mâncarea o mâncam ziua in oraș seara gătim, curat in Weekend, dar se face imediat. Ieșim, nu mai am stres pentru 3 persoane, dacă fratimiu e mâncat, dacă e curat, dacă trebuie luat de la școala, dacă tata a mâncat, ce sa mănânce, fiecare mănâncă diferit, fratimiu e mofturos, mama mănâncă de regim, tata mănâncă orice ii pui in farfurie. Curat acum faci imd se face la loc. Nu știu cum o sa o duc la final, sper sa se împarte ei căci dacă nu găsim un punct de acord, plec.

Răspuns utilizator avertizat