| anonim_4396 a întrebat:

Merita facultatea de litere engleza-franceză? Ce job uri pot avea dupa?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oric facultate merită, joburi găsești după ce o faci.

| Dalmore a răspuns:

Doar dacă vrei să te faci profă.

| DataScience a răspuns:

De traduceri(fie ca muncesti pentru o companie, iti faci tu una de traduceri sau ambasada unde probabil nu vei ajunge) si profesor.
Ce altceva crezi ca poti face cu niste cuvinte, gramatica si whatever inveti intr-o alta limba?
Daca crezi ca poti invata un limbaj de programare pe care sa il stapanesti foarte bine timp de 3 ani(sa zicem java) + sa inveti si alte materii ca sa ai habar ce se mai practica in domeniu in afara de software/web, cauta la facultatea de stiinte, profilul informatica de 3 ani (nu cel de calculatoare/automatica care au 4 ani) Poti invata si franceza-engleza in timpul asta in care te focusezi pe un singur limbaj(java si un pic de python pentru scripturi) si vezi la final care din cele 2 e mai folositoare si n-ai niciun regret, te poti baga la internshipuri sau practica de 3 saptamanai la firme de traduceri ca sa vezi cu ce se mananca.etc.