| brokxy a întrebat:

Are rost facultatea de litere daca nu vrei sa te faci profesoara de romana, franceza, engleza etc?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| InteractiV a răspuns:

Fiecare facultate isi are rostul, acumularea de cunostinte, experiente noi, cunoasterea de noi informatii ce iti vor intra in cap te vor forma ca om, sunt multe cazuri in care studentii au terminat facultatea pe un anumit profil dar pe parcurs au devenit total altceva, chiar in contradictie cu ceea ce au studiat si isi doreau candva sa devina. Nu e neaparat daca termini facultatea de litere sa devii profesor, Conteaza acolo la CV si in multe alte lucruri dobandite pe parcursul anilor de studiu. Deci are rost, sfatul meu este sa mergi acolo unde vrei, viata te va conduce pe multe drumuri, planuite sau nu.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu facultatea de litere, Poate altceva

| Nemessys a răspuns:

Eu cred ca mai bine te-ai gandi invers.
Adica. daca tot vrei neaparat la o facultate pentru ca-ti place tie cum suna dar habar nu ai ce poti deveni dupa, ti-as sugera sa o iei invers. Ce iti place sa faci? Ce job vrei sa ai? Job-ul X. Ok. pentru job-ul X ar trebui sa faci facultatea de..., intelegi?

De exemplu, mie imi place sa comunic cu oamenii si sa-i ajut. Ce job pot face din asta? Sa zicem ca psiholog. Ok. Si ce ar trebui sa fac ca sa devin psiholog? Sa urmez o facultate de psihologie + alte pregatiri si cursuri.
Eu zic ca e mult mai bine asa decat,, As vrea sa fac facultatea de psihologie, pentru ca,, imi place" Cand de fapt acel,, imi place" s-ar traduce prin,, imi place cum suna domeniul si pare interesant, dupa ce termin facultatea vad eu ce fac si unde ma angajez". WRONG!

Asadar gandeste-te, nu de ce vrei neaparat litere, ci de ce vrei tu sa faci in viata sau ce te pasioneaza. happy Pot fi lucruri care nu ai nevoie de studii superioare ca sa le atingi si daca tot vrei bani multi si un job leger, pentru asa ceva trebuie sa-ti mearga capul, nu sa faci facultate.