Întrebare recomandată | FaraNumePls a întrebat:

Mi-ar plăcea să devin însoțitor de bord. pe lângă limba engleza ce limba ar mai trebui să știu? Si ce părere aveți despre acest serviciu? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Andreea87978787 a răspuns:

Buna! Pe primul loc trebuie sa stii limba engleza, aceasta limba este vorbita peste tot in lume, dar trebuie vorbita fluent (daca mai stii vreo limba este un bonus pentru tine). Putin importanta este parerea noastra despre acesta meserie, important este ce crezi tu. In momentul in care decizi sa iei acest drum trebuie sa te gandesti daca chiar iti doresti asta si ce avantaje sau dezavantaje iti aduce ceea ce vrei sa faci. Parerea mea personala este ca, avantajul cel mai mare este sa mergi la serviciu fara a gandi cand ajung acasa, ci oare ce mai pot face astazi cu zambetul pe buze. Sper sa reusesti ce-ti doresti in viata.

4 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Am o cunoștință care este însoțitor de zbor la Emirates. Știe la un nivel ridicat engleză și franceză(chiar și gramatică de nivel ridicat) și vorbește conversational fluent germană și spaniolă.
Bineînțeles, cuvinte foarte uzuale pentru meserie trebuie știute chiar și în arabă, rusă, etc. Poți să întâlnești oameni care nu cunosc limbi de circulație internațională și trebuie să reușești să înțelegi ce vor.Mă rog, lumea evoluează și se pot face traduceri pe internet, iar oamenii care nu cunosc cel putin o limba de circulatie internationala sunt din ce in ce mai putini.
Dacă vrei să te faci însoțitor de bord, îți recomand.Cunoștința mea câștigă bine(niciodată nu mi-a zis o sumă exactă, se mai schimbă) și la final rămâne cu un bagaj de cunoștințe și cu niște amintiri foarte frumoase.Vezi toată lumea! happy

| IAmTeslo a răspuns:

Pai depinde de ce avion vrei sa folosesti, dar oricum principalele limbi sunt, in afara de Engleza, Germana si Franceza si poate si Spaniola

| AnaCostachepisi a răspuns:

Franceza...germana

| Ene_Georgiana_1985 a răspuns:

Limba engleza este indeajuns, mai multe detalii despre cerinte si ce presupune aceasta meserie poti gasi aici: http://vreausafiustewardesa.ro/cum-poti-obtine-un-job-de-stewardesa/

Succes!