| valentin2002 a întrebat:

Ce părere aveți de postul de însoțitor de bord pentru un băiat? Am 1.88, știu engleza destul de bine, dar mai am timp sa o îmbunătățesc. Vreau să știu niste păreri Pro și Contra, deși mă interesează mai mult cele Pro... Eu consider că este o meserie foarte atrăgătoare și comodă fata de altele.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca engleza trebuie vorbita fleunt si clar, fiind obligatorie si eliminatorie, la un insotitor de bord.
Este o meserie draguta dar nu este comoda, pentru ca trebuie sa stai in picioarele calatorilor, sa-i servesti, sa-i stergi la gura daca vomita, sa cureti dupa ei, sa speli wc-urile in timpul zborului samd.
Partea frumoasa este ca poti calatorii prin lume pe gratis, dar pus in balanta cu celelalte inconveniente, vezi si tu daca-ti convine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atrăgătoare da, comodă, nu.
Jet lag. E discutabil dacă salarul compensează stresul.
Te deplasezi în țări străine dar nu ai timp să le vizitezi între două curse.
La înălțimi mari la care zboară avioanele moderne, ești expus mai mult decât la nivelul solului la radiații cosmice care provoacă cancer.
Avioanele mai și cad, e drept că nu zilnic.
Nu prea am văzut însoțitori de zbor bărbați, nici de recrutări pentru cursuri.

| Legion7X a răspuns:

Dacă tu te simți bine, atunci ce mai contează părerile altora.

| GoLoveYourself a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci probleme ca nu stii engeza la perfectie. Tu aplica la o scoala pentru insotitori de bord si vei invata acolo tot ce e nevoie. Am cateva colege care au ajuns insotitori de bord in felul asta.