| Cernescu_Emanuela_Nica_Emanuela_1983 a întrebat:

Momentan sunt înscrisă la o școală postliceala- asistent medical generalist în anul 1
Mi-as dori sa devin asistent pe ambulanță... întrebarea mea este... după ce termin școală care este următorul pas în a deveni asistent pe ambulanță?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. cauti posturi libere de asistent pe ambulanta
2. participi la concursuri de ocupare a postului
3. daca ai noroc, sunt sanse sa fii angajata

Acum, ce nu stii tu este ca dupa o scoala de acest gen terminata nu se angajeaza novici si fara experienta taman pe ambulanta, fiindca acolo ai nevoie de experinta solida de lucru, ca sa actionezi rapid cand omul este in conditii critice.

Ideal este sa te angajezi intr-un spital, chiar la serviciu de uregnta poate, sa lucrezi cativa ani ca sa capeti experinta si apoi sa aplici pentru un job pe ambulanta, ca sa ai sanse sa fii selectata.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Eu am facut scoala de asistente. Intereseaza te daca scoala la care esti e acreditata. Daca e acreditata si termini cu note bune ( printre primii din promotie gen... 15 locuri ) aia 15 cei mai buni vor fi angajati direct de scoala. Daca scoala nu e acreditata ceea ce e foarte putin probabil, la final ramai doar cu diploma in mana ( dupa ce dai examenul ala de final si daca esti norocoasa sa il si iei ) deci trebuie sa te angajezi cu singura. La spitale judeteane / urgenta te costa in jur de 1500/2000€ angajarea pe sectie cu salariu tau lunar de 5000-6000 la inceput. La clinici private nu te costa nimic daca ai noroc ( sau daca te costa, te costa acolo o cafea si un parfum ) insa ai salariul maxim 3000 lei indiferent de vechime. Succes! Eu m-am lasat?

| ClaudiuMotanul a răspuns:

Spaga