| anonim_4396 a întrebat:

Ne-a spus diriginta ca exista o facultate (stiinte Internationale cred) si ca daca mergi pe limba japoneza poti primi un job in Iaponia. Nu stiti daca e posibil si daca da imi spuneti cum se numeste facultatea si unde o gasesc big grin

9 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

De primit nu primesti din senin nimic.
Am facut si eu cursuri de japoneza la Romano-Americana din Bucuresti, si aveau niste parteneriate cu JTI sau Toyota, prin care ofereau burse de internship pentru cei mai buni 3 studenti

| AgathaRo a răspuns:

Ce treaba are limba japoneza cu Laponia punctul nordic al lumii? Am intes pararca ca cei din Antartica duc lipsa de populatie.

| Danzell a răspuns (pentru AgathaRo):

Cred ca ti-ai dat seama ca a vrut sa scrie Japonia nu?

| AgathaRo a răspuns (pentru Danzell):

Cam greu fiindca e la 2 taste mai in stanga. Oricum la japonezi pe partea de cluburi de noapte, animatoare (prostituie), in rest nu prea exista sanse la angajare.

| Danzell a răspuns (pentru AgathaRo):

Exista laughing crede-ma insa noi nu avem mentalitatea japonezilor ca sa ne putem integra.

| AgathaRo a răspuns (pentru Danzell):

Exista 3 feluri de japoneza, cea mai usoara ar fi katana o inveti in 3-4-5 luni depinde cum iti dai silinta.

| Danzell a răspuns (pentru AgathaRo):

Te referi la sistemul de scriere. Katakana, Hiragana, si Kanji.
katakana e sistemul care de obicei e folosit pentru nume si cuvinte imprumutate din alte limbi gen biru (beer) piza(pizza...doh) cohi (cofee) samd.
de invatat e usor problema vine la scriere si citire, la cum sunt folosite.

| AgathaRo a răspuns (pentru Danzell):

E greu hieroglafia lor. iar engleza de balta o mai combinam.

| xPatriciaa a răspuns:

In Japonia era. Greseala mea. Scuzeeeeeeeee