| CocoCosty2000 a întrebat:

Nu mi se mai aprinde calculatoru ticaie intruna dar nu se aprinde ce pot face?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ticaie si nu se vede nimic pe monitor, atunci ai o piesa scurtcircuitata, iar sunetul de ticait se aude de la protectia sursei de alimentare.

Daca ticaie dar apare ceva scris pe monitor, atunci hard disk-ul este defect.

In ambele cazuri necesita interventia unui specialist de service.

| Arthiom a răspuns (pentru Bula):

Singura sursa de ticait de pe placa unei surse este un releu mecanic care decupleaza alimentarea sursei, totusi, majoritatea surselor de pc nu au un astfel de releu, doar sursele de putere au asa ceva, si ma indoiesc ca el are in pc o sursa in valoare de mai mult de vreo 700-800 lei.

| Bula a răspuns (pentru Arthiom):

Exista si cazuri cand scoate sunet de ticait sursa cand consumul este la limita, si nu are releu. In acele cazuri sunetul este scos de miezul transformatorului, la care frecventa de lucru este scazut, iar bobina si tolele nu sunt perfect fixate.

| Arthiom a răspuns (pentru Bula):

Adevarat, dar mai rar se intampla asta, chiar si trafurile chinezesti au spirele destul de bine fixate cu rasini sau lacuri, iar sunetul scos de ele e fie imperceptibil fie e acoperit de sunetul ventilatoarelor.

| Bula a răspuns (pentru Arthiom):

Asa e.
Eu am intalnit doar doua asemenea cazuri, ambele la surse "de firma" (un IBM si un Compaq, ambele surse AT).

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Exista service banuiesc in orasul tau nu?

| CocoCosty2000 explică (pentru RAY):

Nu

| RAY a răspuns (pentru CocoCosty2000):

Nu cred asa ceva, in ce oras esti?

| Ironwin a răspuns (pentru RAY):

Ce interes are sa minta? Sunt mii de localitati fara service calculatoare in tara noastra. Pentru Coco, acel ticait este cumva un sunet de buzer (difuzor mic aflat pe placa de baza)?

| RAY a răspuns (pentru Ironwin):

Daca nu e service sunt persoane care se poate deplasa in respectiva localitate, eu ma deplasez in apropierea timisoarei

| Hammurabi a răspuns:

Daca ticaitul se aude de la HDD inseamna ca a picat HDD ul si de aia nu mai booteaza.

| Arthiom a răspuns:

Cum e ticaitul ala? E ticait mecanic? Adica se aude ca si cum ceva ar lovi in altceva? Sau e similar cu sunetul unui ceas? Pe langa el se mai aud si alte sunete in afara de ventilatoare? Ca si cum ar porni ceva motor etc? Cred ca cel mai probabil e de la hdd cum au zis si altii, s-au blocat actuatoarele pe discuri, in cazul asta apare ticaitul de care spui tu. In orice caz, daca nu ai acasa surubelnite in stea pentru desfacut hdd-ul, experienta cu mecanica fina si alt hdd de schimb nu prea ai ce sa faci. Daca vrei mai multe detalii raspunde la mesaj si continui.

| Antoneta_Torcica_1967 a răspuns:

S-ar putea sa fie placa. La mine asa a fost