| Daianaa a întrebat:

Nu stiu la ce facultate sa dau.sunt la mate-info intensiv engl dar nu ma atrage nimic.nici mate nici info nici romana.nimic.nu stiu ce sa fac. dati-mi niste idei.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intai afla ce-ti place apoi vezi ce sanse ai sa mergi in afara pentru ca la noi in Iasi cuza (cel putin feaa) este pierdere de vreme...
Gandeste-te fff bine la ce vrei sa faci cu viitorul tau si fa-ti un plan (eu nu am facut asa ceva si acum imi cam pare rau).
Eu personal daca ar fi sa ma intorc la varsta aia as cauta ceva de genul design, teatru, arte... in orice caz un domeniu in care sa poti crea si sa te dezvolti ca personalitate happy.
Iti tin pumnii
Anonimu' lu peste

7 răspunsuri:
| brosu a răspuns:

Poate nu e momentul sa te înscrii la o facultate, poate ar trebui că mai aştepti un an şi să cauţi ceva să munceşti şi e posibil să îţi vină idei.
Este păcat să îţi iroseşti timpul şi banii degeaba.

| bluestar a răspuns:

Gandeste-te serios ce tip de munca ti-ai dori sa prestezi mai tarziu; o munca de birou, o munca de teren, lucrul in echipa, individual. esti o persoana activa, pasiva. sunt n tipuri de cariere.
eu am terminat tot mate-info (intensiv info) si am mers la facultatea de arhitectura. am facut pregatire individual, am dat examen si am intrat. e o meserie pe care mi-am dorit-o dintotdeauna. daca ar fi fost sa aleg altceva, ar fi fost o cariera militara; mi-am dorit la un moment-dat sa ajung pilot de avioane militare, insa se da o proba obligatorie la sport, iar eu am suferit o boala in adolescenta care mi-a scazut rezistenta la efortul fizic.
alte domenii care pe mine m-ar mai fi atras: arheologie, antropologie (pentru ca sunt fascinata de trecut si civilizatii), limbi straine franceza- rusa (pentru ca ador franceza si toata viata mi-am dorit sa invat rusa), filosofie, medicina veterinara (pentru ca ador animalele) etc.
dupa cum vezi niciuna din cariere n-are de-a face cu liceul facut. fiecare sunt dintr-un alt domeniu si reprezinta o latura a mea la care m-as fi priceput. bine-nteles ca arhitectura a dominat si de aceea am ales-o; celelalte ramanand momentan pe planul secund, ca hobby-uri.
important este sa alegi ceva care iti place, dar la care sa te si pricepi, pentru ca in caz contrar vei ajunge sa urasti facultatea la care te-ai inscris.
mult succes in alegere. happy

| Aero a răspuns:

Daca tu nu stii atunci crezi ca stim noi, niste straini --oameni virtuali?tongue
Trebuie sa alegi ceva pana la urma, nu? Nu vrei sa faci o facultate? Nu te obliga nimeni, daca nu vrei. Gaseste-ti pasiunile, abilitatile, bla bla bla...trebuie sa gasesti singura solutia!

| reghenimia a răspuns:

Stiinte economice - linia engleza.

| freehugs a răspuns:

Si eu sunt la mate-info dar totusi ma gandesc la psihologie sau farmacie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai acasa

| Bi.Dam a răspuns:

Stiu si eu.medicinathinking si eu intru anul asta la mate info, si vreau la medicina tongue