| Bibicutzz a întrebat:

Hey...am si eu o intrebare:Anul asta voi merge la liceu si inca nu m-am decis pe ce profil sa merg...mate-info intensiv engl sau filologie intensiv engl. Voi ce ziceti.care este mai bun? dau funda pentru cel mai bun rasp

Răspuns Câştigător
| Aiicha a răspuns:

Nu te complica mult cu liceul.Cel mai mult conteaza media pentru bacwinkingFa ce iti place.big grin eu nu m-am putut hotari intre uman si real si am dat la un liceul cu profil economicwinkingConteaza foare mult media anilor de studiu, de exemplu cei de la liceele mai proaste au note foarte mari si le ocupa celor care au invatat de 8, 9 locurile pentru facultate.Tu decizi ce iti place.Uman sau real.

6 răspunsuri:
| ROX_5276 a răspuns:

Depinde ce facultate vrei sa faci in viitor, daca vrei sa mergi pe limbi straine sau de ex daca vei vrea arhitectura ar fi cel mai bine sa mergi la mate infowinking

| Dhyd a răspuns:

Depinde de capacitatile tale. Daca iti place mai mult romana sau matematica. Eu sunt la filo-bilingv eng si nu agreez matematica asa ca nu m-as fi vazut la mate-info niciodata. Fiecare isi sustine punctul de vedere. Sincer, nu prea se mai face facultatea in functie de ce faci in liceu. Stiu foarte multe persoane care au terminat la filo si au dat la stiinte politice, ase ( unde se da admitere la economie ). Gandeste-te un pic ce vrei sa faci pe viitor dar nu te baza prea mult pe asta. Adica in timpul liceului o sa iti mai schimbi optiunile, parerea mea. Eu am venit la liceu si asteptam cu nerabdare clasa a X a ca sa fac psihologie ( pentru ca imi doream sa urmez o facultate in domeniu ) si acum am ramas tot cu limbile straine.

| 62mariaelena a răspuns:

Dc nu vrei la economic?

| smileforme_3045 a răspuns:

Aiicha poate sa aiba dreptate in felul ei dar eu iti spun din proprie experient.eu nu m-am putut decide intre real si filologie si m-am dus la pedagogie(cu gandul ca acolo se face si mate si romana),cea mai proasta alegere din viata mea! de la anul mi se scoate biologia,chimia, fizica, mate(1 ora pe saptamana) si romana voi avea 2 ore/saptamana,in schimb mi se baga pedagogie mai multa, psihologie, coregrafie si alte materii din astea.si stai si te gandesti cand termini: la medicina nu poti sa dai ca biologia chimia si fizica se scot din clasa a11a,la ASE la fel nu poti da pentru ca nu faci mate,Politehnica la fel, si multe altele, parerea mea.ar fi sa te gandesti intai la ce facultate vrei si pe ce materii se axeaza aceasta, apoi iti cauti liceu care sa aiba materiile alea happy

| Suka_8621 a răspuns:

Du-te la mate -info int engleza ...asculta'ma...termin acum clasa a 12-a la filologie si crede-ma,e o greseala! ajungi cand gati liceul sa-ti dai seama ca deafpt vrei la o facultate unde se cere matematica si ce faci? ce fac eu.dai banii pe ore ca prostu, ca atunci cand ai avut ocazia sa alegi, ai ales ce era mai usor.o zi frumoasa in continuare!

| Andreea_3355 a răspuns:

Buna,
personal as alege mate-info intensiv. este un profil real si poate fi mai util in viitor, consider ca ai mai multe obtiuni. parerea mea. la urma urmei orice ai alege, cel mai important e sa iti placa ce alegi pentru ca altfel e un chin. (proprie experienta sad )
mult succes