| anonim_4396 a întrebat:

Nu sunteti "invidiosi" pe cei care au asa mult succes in viata asta, le reuseste tot ce isi propun?

Eu cand imi propun ceva...cu siguranta apare ceva, si se duce totul de râpă.

Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Acel "ceva care apare mereu" reprezinta piedicile, cazaturile, incercarile "trimise" catre tine in drumul tau spre (sa-i zicem) succes. Un om slab se va impiedica, va cadea, va esua si va renunta, unul de succes se va ridica, va reincerca, si reincerca si reincerca pana va reusi. Asta e diferenta dintre cei ce reusesc si "invidiosi". Ceva ce tie astazi ti se pare imposibil reprezinta DOAR o chestiune de timp pana va deveni posibil 100%. Pe scurt, NU renunta.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Frumos spus. Dar la câtă motivație am eu.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar la cata motivatie am eu" ce inseamna? Esti super motivat, dar nu reusesti sau esti pe genul "lasa-ma sa te las", ti-e greu sa iesi din zona de confort si etc?

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu sunt motivat...si nici nu reusesc. big grin

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, pai vezi? Asta e problema. In cea mai mare parte astepti sa vina de la sine si asta NU se va intampla niciodata. "Daca nu faci nimic nu o sa se intample nimic" ziceau Morometii odata. Iesi din zona de confort, "lupta" pentru TOT ce vrei, pentru tot ce-ti doresti, pentru fiecare particica din ceea ce numesti tu "succes", lupta. Nu-ti alege modele, idoli, doar inspirate. Nu te compara cu nimeni si nimic (astfel iti reduci invidia fata de cei ce "reusesc"). Chiar acum TU stai si-ti plangi de mila, pe un site de..., in timp ce oamenii pe care-i invidiezi MUNCESC, Lupta. Fa-o sau ia-ti gandul, e simplu '

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Incerc..adica fac ceva lucruri incat sa reusesc, dar, simt ca nu sunt asa bun cum sunt altii, sa reusesc atat de bine.
Fara motivatie nu prea pot, adica mai reusesc sa ma motivez singur, dar cand dau de un obstacol...nu am pe cineva.mi-ar fi mai usor daca as avea un prieten cu aceleasi interese, sa "muncim" impreuna.
Si da, simt nevoia sa mai ma plang...cam de asta am pus intrebarea. happy
Vad oameni bogati din meseria care le place...si toate bune, familie, tot, orice vor li se indeplineste...pentru ca au muncit si au reusit.
Mi-e frica ca nu voi reusi si eu..mda.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

NU TE mai compara cu altii. Frica de esec? rolling on the floor fac fitness, la 16 ani aveam 40kg (aproape subnutrit), m-am apucat cu o idee nebuna de a-mi ajuta organismul sa se dezvolte insa fara pic de informatie, nu stiam ce-i alimentatie, nu stiam ce-i program de antrenament, executie, nimic. Si ce crezi? Dupa vreo luna jumatate in loc sa ma recuperez dadeam tot inapoi, ajunsasem pe la vreo 37kg direct urgente-perfuzii. Am fost facut de c@cat tocmai de medicul care ma ingrija, spunandu-mi ceva pe genul " tu daca tragi o besina faci hernie de disc, la ce mama dq iti trebuie fiare?" DOAR ca intr-un mod frumos si cu alte cuvinte. Dupa ce am iesit din spital 6 luni n-am avut voie sa dau nici cu picioru-n minge, nu m-am plans, N-AM Cedat, cu toate ca nu ma mai antrenam, am trecut la informatie, sa citesc, sa invat, sa ma informez. Odata stabilita baza, am trecut la practica. Dar n-a fost totul roz, am realizat ca sportul asta e foarte complex, ca atunci cand crezi ca ti-ai dat seama cum functionezi tu ca om, care exercitii si programe-ti merg mai bine mai intervine si cate-o piedica de asta, o accidentare, un metabolism dat peste cap, din dorinta de mai mult, de mai mare am intrat in supraantrenamente si etc etc. Dar n-am cedat. Ma cantaream lunar, aveam cate-o luna in care nu punean nici 300g, ma enervam, am spart 2 cantare (sau care o fi forma corecta), am injurat de toti sfintii, mortii si ranitii si am zis GATA, dar de unde? A 2 a zi eram din nou pe treaba happy. Care-s interesele tale, in ce domeniu NU reusesti? Nu castigi suficient la locul de munca, nu-ti place ceea ce faci? Spune situatia concreta, aici esti anonim NU te cunoaste nimeni, n'ai de ce sa te feresti.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Sunt mai multe chestii de care nu mă simt în stare, una din ele e sa am un job. Dar mai e până atunci.
Recent am fost contactat de niste oameni, cu care chiar vreau sa colaborez și mda...ar fi super mișto.Si mi-au dat șansa asta + bani, doar că trebuie să îmi arat fața și să vorbesc. Hai, sa zicem că arat okay si nu prea, dar sa vorbesc, huh. Nu ca ar fi cea mai mare problemă, dar eu îmi doresc asta enorm, și nu o sa reușesc pentru că sunt un fricos și nu am încredere în mine.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

N'ai pic de incredere in tine. Cu vorbitul e mai greu (asta in cazul in care trebuie sa vorbesti in fata multor persoane, pe o scena etc). Ti-e rusine cu tine, infatisarea ta sau cel putin nu te prea placi- (asta e un lucru bun).
"... si nu o sa reusesc pentru ca sunt un fricos si nu am incredere in mine", bine, n-ai sa reusesti, altul ' iti va lua locul, va pune mana pe acei bani si pe acel job, va intra in comunitatea la care tu visezi, probabil va face bani in continuare, se va invarti in cercuri la care tu visezi iar TU ce vei face? Vei pune o noua intrebare aici? Cu ce te vei alege? Cu frustrari, nervi, emotii negative toate astea pot duce la afectiuni grave. Eu personal mai bine m-as impaca cu gandul, bai am fost, am incercat, dar n-am reusit decat sa nu fac nimic si sa-mi ia altul ceea ce doresc. Plus ca si daca "pierzi" adica esuezi de fapt tu castigi, castigi experienta. Vorbit cu cine? Unde? Despre ce? Cam la asta se refera "paraseste-ti zona de confort" iesi in fata, daca stai si astepti o minune NU se va intampla, in contextul tau NU exista minuni. "Nu ma simt in stare sa am un job" Sa ai un job e foarte simplu, caci pana la urma TU lucrezi pentru visul altei persoane, sa fii propiul tau sef, sa lucrezi la propiul tau vis atunci poti spune ca e greu. Gandeste-te ca primii pasi i-ai facut deja, faptul ca niste oameni te-au contactat sa investeasca in tine inseamna ca TU reprezinti ceva in ceea ce faci. Iar pana la urma NU conteaza infatisarea, conteaza ceea ce stii sa faci, ce poti oferi. Fa-o sau ia-ti gandul. Iti doresti "enorm"? Enorm e un cuvant "greu", sigur e cuvantul potrivit pentru tine? Eu doar MI-AM DORIT (nu enorm, nu mult, doar dorit) sa ma dezvolt si eu ca restul prietenilor, adolescentilor de varsta mea si pentru asta am intrat si in spital si tot n-am renuntat, Tu?! Ce esti dispus sa faci, astepti minuni?

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Mulțumesc că m-ai făcut să înțeleg situația în care sunt și că sunt un idiot. Ești uimitor. happy

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu esti idiot, trebuie sa fii realist cu tine. Esti chiar valoros daca ai ajuns sa fii cautat, asta inseamna ca ti-ai construit o mica fundatie. Mie personal sa-mi ia altul ceea ce-mi "doresc enorm" fara ca eu sa NU fac nimic? Pff, nu mi-as ierta niciodata asta. Mai bine "pierd" cinstit; asta e, ti-am zis esti realist cu tine, trebuie, dar si cu pierdutu asta e o chestie si anume ca NU pierzi, castigi experienta, care conteaza si care va face diferenta. De asta iti spuneam la inceput sa nu te compari cu nimeni, sa nu-ti gasesti in oameni modele, idoli, doar sa imprumuti si sa-ti implementezi de la fiecare ce-i mai bun pentru tine. Cand eram mic (bine si acum il iubesc) laughing imi placea foarte mult de Cena, de fapt de rolul lui, de personajul lui din acel show numit wresling. Mi-a placut cel mai mult acel "never give up", faptul ca oricat ii era de greu nu renunta, si mi-am implementat si eu lucrul asta, nu renunt, analizez situatia, caut punctele slabe care m-au dus la esec, le remediez si continui, iar cu rabdare, in timp esecul devine victorie. Nu-ti irosi sansele, sincer esti prost daca "trebuie sa-mi arat fata si sa vorbesc" te vor tine departe de sansa ta. Poate fi chiar unica, te-ai gandit la asta? Poate fi rampa de lansare intr-o cariera de succes, a? Cel mai tare campion mondial la culturism profesional, mr olimpya NU e barbat ci e femeie, are 10 titluri si i s-a interzis sa mai concureze. De ce? Habar n'am. Daca o cauti pe google te vei speria de felul cum arata, e "desfigurata", nu aduce a femeie ci a gorila extra dopata, dar in spatele acestor caracteristi sta o munca COLOSALA si CUrajul de a ajunge la acest nivel, si-a facut-o cu mana ei si si-a asumat treaba asta, si-a asumat ca va fi criticata, ca oamenii de vor uita la ea ca la un extraterestu. Cam asta inseamna succes munca, lupta, nu renunti, iti asumi totul; faci sacrificii colosale daca e nevoie, risti, rabdare (cel putin in capul meu).

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa fiu invidios? Nu ma ajuta la absolut nimic. Invidia e doar un semn de lipsa de maturitate din punctul meu de vedere

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu degeaba am pus ghilimele. De acord cu tine.

| Sn4k3 a răspuns:

Asta-i viata, daca stai sa te gandesti la astea nu rezolvi nimic.

| xerxes1 a răspuns:

Daca vrei ca lucrurile sa functioneze si la tine trebuie sa ai admiratie pentru cei carora lucrurile le merg bine.
Invidia doar incurca lucrurile.

| CleanHeart a răspuns:

Nu sunt invidioasa, eu ma bucur pentru reusitele altora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu esti prostanac vina cui este

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba doar de a fi prostănac... Dacă nu îți iese, nu îți iese.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ceea ce vrei tu sa faci prin succes, sunt oameni care au facut-o deja inaintea ta. Dar nu trebuie sa te simti invidios ba dinotriva.
Daca iti dai seama sigur ca nu iti iese poti schimba oricand, cel mai rãu caz este sa stagnezi

| Dragosdoar a răspuns:

Toti am fost invidiosi la un moment dat, suntem oameni. Ce te face sa crezi ca nu mai "cei slabi" au? Tu nu ai simtit niciodata invidie mai fata?

| anonim_4396 explică (pentru Dragosdoar):

Sa stii ca nu toata lumea este invidioasa

| Victor453 a răspuns:

Citeodata invidiez, ei ai totul, dar eu m-am nascut in Moldova, deam am inceputo cu stingul))

| vodami92 a răspuns:

Ba da! dar intr-o oarecare masura! faci ce faci dar mergi inainte! fara fite mofturi sau pretentii! accepti situatia asa cum este! nu ai ce face! si in loc sa invidiezi pe altul! nu mai bine faci ceva pentru tine! si o sa vezi ca merge sau functioneaza! e drept ca sunt si astfel de oameni care nu se aleg cu ceva bun din asta! ci se aleg cu ceva rau din asta! da fiindca te enervezi superi esti si nervos! si nu face bine asta organismului! maine poimaine poti deveni vreun violator! daca continui in acest fel de fiecare data! fara oprire!

| iAMVi a răspuns:

Stii cine sunt aia care dau vina pe altii si pe alte lucruri cand nu reusesc? Aia care nu incearca destul.

| anonim_4396 explică (pentru iAMVi):

Daa...cateodata chiar nu merge.

| iAMVi a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da un exemplu cand n-ai reusit si de ce si cand unu a reusit si ce.

| Cortex a răspuns:

E foarte bine daca esti invidios pe cei ce au succes, asta inseamna ca mintea ta se concentreaza asupra oamenilor de succes si nu a celor mediocrii.Tot timpul sa ii privesti cu invidie si admiratie pe oameniii de succes, deoarece asa esti cu un pas mai aproape de a dobandi succesul lor, poate intr-o zi ii vei intrece.Studiaza-i,pune-le intrebari care au legatura cu succesul, invata cu ce se mananca si cum trebuie sa actionezi, incearca sa renunti la prieteni mediocri si sa-ti faci altii superiori tie, de la care ai ce invata.

| Benn12 a răspuns:

Încearcă și tu cu ceva ușor, apoi ajungi la ceva greu și mare, ca să nu se mai duce totul de râpă. Depinde la ce iți propui.