| Vladimir04 a întrebat:

Nu v-ați săturat să vi se tot spună " fă-te medic/inginer/avocat, vei avea un viitor, daca te faci profesor/artist/psiholog, o sa mori de foame "? Nu v-ați săturat să fiți considerați de către părinți "copiii lor preferati "dacă vreți să vă faceți medici, iar dacă vreți să vă faceți artiști ( cazul meu) să facă nazuri și să vă descurajeze, chiar dacă sunteți foarte buni pe latura voastră vocațională? In felul asta ne umplem de oameni super buni într-un domeniu care fac total altceva, într-un domeniu în care se descurca mediocru, pentru ca societatea nu ii ajuta. Sincer, mi-e sila când mă gândesc la asta...

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe mine m-au sustinut daca au vazut ca nu imi place sa invat m-am orientat spre domeniul transportului rutier, (scoala de soferi mi-au platito ei) am tras 2 ani si ceva pe europa. Acum in fiecare zi acasa ruta fixa cat de cat si duc containere cu salariu mai bun. Fa ce crezi tu ca e mai bine pentru tine altfel nu ajungi sa faci nimic daca te iei dupa ei

| Violleta2022 a răspuns:

Dar parerea ta care este?
Eu una, nu mi-am impins niciodata copii sa se faca ce vreau eu.
A contat parerea lor si decizia a fost 100% a lor. Se pare ca nu au gresit, ca-i vad profesand pentru ceea ce au vrut si inca cu placere si tragere de inima.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te sustin pentru ca vad si ei realitatea si realitatea zice ca e greu sa ai un viitor sigur fiind artist sau filosof

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca toti oamenii ar asculta de ei, si nu de parerile celor din jur, ale parintilor/ prietenilor/statului fã-te aia ca se plateste bine, dar o faci cu silã. atunci 99% din problemele noastre ar disparea.