| jackieKAY a întrebat:

Ce parere aveti despre artisti? despre meseria asta in general comparata cu altele (inginer, profesor, it-ist etc ce vreti voi)?

2 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Trebuie sa ai al naibii de mult noroc ca sa scoti bani din ceea ce faci mai ales daca decizi sa o iei pe cont propriu. Trebuie sa muncesti mult mai mult pentru a scoate ceva original si care atrage, nu e ca si la...profesori de exemplu, ei invata ceea ce au de predat, mai baga 3 chesti scoase de pe net la vreo inspectie si astia au fost. Pentru un artist vizual sau digital: este foarte bun in ceea ce face, poate printre cei mai buni dupa parerea lui, are el ceva carte de vizita, site pripriu, poate si expozitii insa daca expozitia lui sau site-ul lui arata exact la fel ca a aluia de vizavi cu ce iesa in evidenta pentru a primii contracte de munca? Daca a terminat un proiesc, a trecut un an in care a avut ce lucra, saptamana viitoare ce o sa faca daca nu-i mai merge bine? Stii site-ul creative monkeyz? aia traiesc din ceea ce fac acolo, daca vine vreo revolutie subita si li se inchide site-ul din nu stiu ce motive practic raman fara slujbe si e mai usor sa inchida un site decat o intreaga firma. Spre deosebire de cei care au o meserie, invata pe derost tot ce tine de ea si raman la acelasi nivel, in general mediocru.
Poti sa te uiti la discurcul lui Codin dat pentru Cool Jobs, daca nu l-ai vazut. http://creativemonkeyz.com/shows/miez/miez-editie-speciala/

Răspuns utilizator avertizat