| anonim_4396 a întrebat:

O farmacista castiga mai bine decat un medic?!(In Romania.)

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. Farmacia este o facultate grea si munca de farmacist este si ea grea. Farmacistii sunt platiti aproape de normal (pentru calificarea lor). Medicii sunt platiti foarte prost.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anonimus, facultatea de medicina dureaza 6 ani, iar un absolvent de medicina castiga 750 de lei. Fa tu calcule daca e dupa formula ta cam cat castiga o asistenta si cam cat castiga o farmacista, ca te apropii de zero. Si nu ne-ai lamurit la ce e buna facultatea de farmacie, care dureaza si ea 5 ani (dupa liceu).

| Petronela a răspuns:

Depinde

| ExistaMosCraciun a răspuns:

S-ar putea, ca lucreaza la farmacii private, si nu este o simpla vanzatoare de medicamente, ca termina o Facultate pentru asta.

| rosto a răspuns:

Se poate, pentru ca farmacistele lucreaza la privat iar majoritatea medicilor la stat. happy

| zorialbi a răspuns:

In cazul farmaciilor de circuit deschis, salariile sunt mari (in jur de 2500-3000 de lei pe luna), spre deosebire de farmaciile de spital (de circuit inchis), unde sunt cam 1000 de lei. Sunt medici care castiga foarte bine, cei foarte priceputi si renumiti, dar cred ca cei mai multi au salarii mici. Ca o comparatie intre cele doua facultati (eu am terminat Facultatea de Farmacie dar am si fosti colegi care au dat la Medicina), la Farmacie se invata foarte multa chimie (organica, anorganica, analitica, chimie fizica, chimie farmaceutica, controlul medicamentului, biochimie), la Medicina se face doar biochimie, la Farmacie este orarul mai incarcat, dar se fac doar 5 ani in loc de 6 ca la Medicina. Oricum a fi medic este ceva mai presus decat a fi farmacist. Acum depinde de tine. Eu nu m-am simtit in stare sa practic meseria de medic, cred ca iti trebuie foarte multa tarie de caracter, inca din facultate cand trebuie sa studiezi anatomia pe cadavre...eu n-as fi putut. Noi am lucrat pe soricei si nici lor n-am fost in stare sa le fac nici macar o injectiehappy. La farmacisti conteaza foarte mult rabdarea, comunicarea cu pacientul, atentia si bineinteles si pregatirea.

| Aly_7975 a răspuns:

Nu

| axelmatei a răspuns:

rolling on the floor nu farmacista te faci asa la caterinca si la medic parca trebuie niste scoala...deci NU

| matrixismyname a răspuns:

Un medic primeste spaga/mita/atentii, o farmacista canci.
Farmacista e practic o vanzatoare clasica, doar ca de medicamente.

| Daniel_4881 a răspuns:

Un medic castiga mai bine ca o asistenta si o asistenta castiga dublu fata de o farmacista (per ca teama jutat)si Brigaela e dusa, la farmacie faci facultatea numita 10 clase adica nicio faultate decat anul 2 de liceu iar ca medic faci pe langa liceu 4 ani de facultate, deci logic ca castigi mult mai mult, iar ca asistenta 3 ani de facultate(astept funda, te pup pa)

| Vales a răspuns:

Nu, ca medicii iau si spagalaughing

| Alyn13 a răspuns:

Nu
Iti zic sigur ca o verisoara dea mamei e farmacista si nu castiga mai bine ca un medic FUNDITA PLS CA NU AM NICIUNA

| focosulfocosul a răspuns:

Buna, eu sunt farmacist si am citit comentariile de mai jos si ma crucesc un pic la unele din ele(un asistent medical castiga mai bine decat un farmacist? eu zic ca e o prostie sa spui asa ceva, asistentul medical castiga mai bine decat un farmacist daca lucreaza la o clinica privata mare unde sunt si fonduri dar nici asa nu e sigur, salariile farmacistilor variaza de la 15 milioane pana la 1000 de euro)
De ce merita sa faci facultatea de farmacie?
Se merita pentru un trai decent (nu ca sa te imbogatesti, alea sunt doar vise ca te poti imbogati din salar de farmacist)
Ca incepator nu poti sa speri decat la un salar de 15 -20 de milioane (ma refer la privat pentru ca la stat e mai complicat sa lucrezi si nu iei salar mai mare de 1000 ron). Daca lucrezi pentru un lant de farmacii incepi cam cu 20-25 de milioane, dar depinde si in ce zona a tarii... daca vei lucra in Timisoara salariile sunt cam la 20 milioane, la cluj la fel, la oradea in jur de 15-18 milioane ca incepator, ajungi pana in 25 de milioane daca ai vechime sau mai bine de 25 de milioane daca lucrezi suplimentar si daca faci vanzari bune sau daca esti farmacist diriginte (seful punctului farmaceutic care se ocupa de toata marfa ce intra si iese din respectivul punct si alte chestii de care tu ca farmacist diriginte trebuie sa raspunzi). Facultatea e foarte grea, si daca nu iti place chimia nu prea ai ce cauta la farmacie. Daca lucrezi la o farmacie privata care sa nu fie lant salariile variaza in functie de incasarile farmaciei respective, am auzit ca sunt si salarii sub 15 milioane la asemenea farmacii dar foarte rar numai in sate uitate de Dumnezeu care daca le cauti pe google sigur nu le gasesti, sper sa iti fie de folos ce ti-am scris aici.

| focosulfocosul a răspuns:

Am uitat sa iti spun ca acum sunt foarte multi absolventi de farmacie si salariile incep sa scada, decat sa dai la farmacie mai bine dai pe it (telecomunicatii si calculatoare am inteles ca se castiga cel mai bine la ora actuala, am mai multi prieteni care au terminat asa ceva si toti au salarii de minim 1000 euro)

| donatelo a răspuns:

Se poate daca lucreaza la privat.
Oricum intrebarea e oarecum aiurea straight face