| Florin_George_1994 a întrebat:

O mica intrebare am pentru voi. Am terminat liceul in 2013 si imediat m-am inscris la facultate. Am vrut sa ma inscriu la Politehnica in Bucuresti sau sa caut ceva in domeniul IT. Parintii mei nu mi-ar permis asta si m-au obligat sa ma inscriu la Spiru Haret in oras la noi (Campulung Muscel), specializare Contabilitate si Informatica de Gestiune. In liceu am facut si multa contabilitate, de aceea m-au obligat parintii sa fac asta; insa mie chiar nu-mi place contabilitatea. Sunt orientat in continuare pe calculatoare, vreau sa fac ceea ce nu prea stiu multi, vreau sa ajung mult mai sus decat altii. Doresc un job cum ar fi cel de informatician. Am vointa, dar nu prea am posibilitatea sa pot pleca, mai ales ca acum cateva luni tata s-a imbolnavit si trebuie supravegheat aproape non-stop. Imi puteti da un indiciu ceva de unde pot lua niste cursuri? Prefer audio, dar daca sunt doar scrise nu este nicio problema, fiindca pana la urma o sa ma descurc. Tot ce imi trebuie este sa am cursurile.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut, cu ceva rabdare si insistenta, ai putea sa rezolvi, consider eu, in felul urmator:

1. Intai de toate te duci la Microsoft pe site si cauti pe undeva pe acolo "career path". Vei gasi niste idei, ce examene sa iei ca sa ajungi la un anumit nivel.

2. Incepi si sapi pe net dupa cartile respective si incepi sa le citesti. Dupa ce faci asta, mergi din nou pe youtube si vezi cum fac altii aceleasi lucruri, incercand sa intelegi.

3. Din pacate, chiar este necesara practica. De aceea, cand esti doxa de carte, uita-te un pic pe net pentru niste site-uri in care poti sa scrii online codurile.

4. Exista cred niste aplicatii Microsoft in care poti sa intrii si sa scrii codul direct pe niste servere virtuale, sa faci teste.

Partile contra la aceasta abordare ar fi:
1. Vei cunoaste multa teorie dar putina practica. In general nu e chiar ok, dar se poate remedia usor.
2. Necesita insistenta. Chiar necesita aceasta insistenta.
3. O sa fie greu.

| Florin_George_1994 explică (pentru cristimihailov):

Cristimihailov, cand iti doresti cu adevarat sa inveti vei reusi. Totul este sa ai vointa, sa vrei sa faci ceva pentru tine.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Audio chiar daca ai sa gasesti nu te ajuta la absolut nimic. Daca nu ai nicio baza in ceea ce inseamna programare atunci cumpara ti niste manuale de info de liceu si pune te pe citit

| Florin_George_1994 explică (pentru suntserios):

In liceu am facut TIC si eram cel mai bun. Ma pricep destul de bine in ceea ce priveste partea de soft, insa o sa trebuiasca sa incep sa invat programarea. In anul 2 de facultate (acum) fac VISUAL STUDIO, insa nu imi foloseste cu nimic si invat doar ca sa iau examenul...nimic mai mult.

| suntserios a răspuns (pentru Florin_George_1994):

TIC si programarea nu au nimic in comun

| mont a răspuns:

Cel mai bine informatica se invata practic lucrand la calculator. Cauta tutoriale despre ce anume vrei sa inveti pe forumurile de specialitate/youtube/google. It-ul nu se invata din carti.

| Florin_George_1994 explică (pentru mont):

Stiu ca se invata prin practica, insa nu am cum sa fac IT decat de acasa fiindca am niste probleme. Plus ca si job-ul imi ocupa mare parte din timp, mai ales ca lucrez pe 3 schimburi.

| mont a răspuns (pentru Florin_George_1994):

Din pacate nu prea ai sanse atunci. Scuze ca te descurajez. Dar trebuie sa ai un calculator cu care sa poti exersa, altfel sansele sunt foarte mici.