| anonim_4396 a întrebat:

Ofiter in marina militara(salariu mic, dar este un vis) sau ofiter in marina comerciala(salariu f mare)? ce ati alege?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Un ofiter de marina militara poate trece oricand in marina comerciala, dar invers nu. urmeaza-ti visul, faci marina militara, iti faci contractul obligatoriu dupa absolvire si pe urma treci in comerciala. am o cunostinta care a facut marina militara apoi a trecut in comerciala si a castigat loteria vizelor in state. si-a gasit imediat de lucru la paza de coasta, dupa 2 ani a primit cetatenia pentru ca lucra unde lucra (si lucra acolo pentru ca fusese unde fusese in Romania). sa stii ca nu e neaparat numai salariul, fiind in armata mai ai unele facilitati pe care cei de la comerciala nu le au si una peste alta ca salariu oficial ajungi tot pe acolo. fa-ti visul la tinerete, iti ajung banii aia pe care-i primesti salariu si pe urma vezi cum faci. mai bine salariu mai mic dar satisfactia, bucuria de a face ceea ce-ti place si ce-ai visat decat sa ai bani mai multi de care sa bei de ciuda ca nu ai facut ce-ai vrut. ca sa nu mai vorbesc de frumusetea uniformei si a barbatilor in uniforma! laughing hai bafta, sa-mi trimiti o poza in uniforma dupa ce intriwinking

| thefighter1 a răspuns (pentru mixxjim):

Mersi mult pentru raspuns big grin stii cumva cum se poate trece de la militar la civil? Se echivaleaza studiile?

| thefighter1 a răspuns (pentru mixxjim):

Si la ce facilitati te referi?big grin

| mixxjim a răspuns (pentru thefighter1):

Studiile sunt aceleasi, la militar ai in plus instructia militara si dupa absolvire tipul de activitate pe care-l desfasori, nu trebuie sa-ti echivalezi nimic. nu trebuie sa te iei neaparat dupa raspunsurile de aici cu nivelul salariilor, marinarii romani de pe comercial (inclusiv ofiterii) trebuie sa isi gaseasca singuri nave pe care sa plece iar salariile difera de la o companie la alta, de tipul navei, de locul unde fac curse. sunt atatea cazuri in care nu-ti primesc salariile cu lunile. varul meu e ofiter de motoare pe comercial, nu-si gaseste job cu lunile timp in care consuma din banii catigati atunci cand a avut si nu iese mai mult ca salariu decat unul din militara, care are venitul asigurat in fiecare luna. in plus, ai prefera salariu mare pe un pescador care sta 6 luni in larg?

| thefighter1 a răspuns (pentru mixxjim):

Poti sa-mi dai ID-ul tau sa-mi spui niste chestii despre cunostinta ta? eu credeam ca daca imi termin studiile aici nu pot pleca in armata americana

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RenataG a răspuns:

Buna...eu spun ca ce-l mai bine este sa- ti indeplinesti visul..stai linistit ca oricum salariul o sa se mai mareasca dar ce-l mai bine este sa-ti indeplinesti visul..ca dupa aceea o sa regreti..succes la alegerebig hug

| SarahParker a răspuns:

Marina comerciala (dupa ce strangi banii iti poti traii si visul din marina militara)

| oxxy05 a răspuns:

Marina militarabig grin, pentru ca este un vis:X

| thefighter1 a răspuns (pentru oxxy05):

Un vis, dar oare merita sa faci niste compromisuri si sa renunti la un salariu de vreo 10 ori mai mare pentru un vis? big grin nu stiu ce sa zic, sunt indecis

| oxxy05 a răspuns (pentru thefighter1):

Uite. Sa-ti dau un exemplu cum mai glumeam eu cu prietenul meu. Sa alegem intre a merge aman2 pe o insula pustie sa stam acolo fara nici un fel de hrana fara tv, pc, telefon etc. Ceva de genul ca in laguna albastra daca ai vazut filmul Si intre un loc de munca pentru aman2 cu un salariu de appe 100 milioane. Pentru noi ar fi greu de ales pentru ca ne dorim sa stam aman2 undeva sa nu imi fie nimeni, doar noi doi, e un vis. Si in paralel ne dorim sa avem si un loc de munca cu un salariu mare, dar ce vom face cu banii aceea daca visul nostru este sa fim aman2 undeva singuri? O sa avem o gramada de bani dar nu ne putem implinii niciodata visul! In schimb daca avem ocazia sa stam pe acea insula pustie 1 an interg sa zicem, ne-am indeplinit visul pentru ca am vazut cum e sa stam noi in acel loc, apoi ne putem intoarce inapoi continuand sa muncim pentru a face rost de multi bani, iar dupa asta traim cu cele mai frumoase amintiri si cu gandul ca ne-am implinit visul si avem ce sa le povestim nepotilor unde ii asteptam intr-o casa modesta si calda. Nu stiu, asa gandesc eu thinking Poate ti se pare aiurea dar asta e parerea mea. Acum cand esti tanar iti poti indeplini orice vis dar cand mai cresti vei regreta ca ai avut ocazia si nu ai facut-o. In cativa ani poti renunta la marina militara si te vei intoarce la cea comerciala si cu visul tau implinit facand si rost de multi banihappy

| thefighter1 a răspuns (pentru oxxy05):

Esti extraordinara! vorbesc serios! ai o gandire foarte buna, si conceptia asta este foarte buna, nu m-am gandit asa niciodata happy de curiozitate, cati ani ai?