| anonim_4396 a întrebat:

Păreri despre cariera de asistent medical de radiologie? Știu ca ar exista efecte adverse datorita radiațiilor, dar se poate sa fie un job din care sa te poți pensiona? Sau aceste radiații te afectează în timp scurt 5-10ani și n ai mai apuca sa faci 25ani sau poate mai mulți ani de vechime? Eu as vrea sa încep la un laborator de radiologie dentara iar după ceva experienta sa ma pot angaja la spital pe radiologie și imagistica. Mai întâi trebuie sa fac 3ani de studiu, dar as vrea sa știu asa câte ceva înainte. O părere ceva m-ar ajuta, daca nu, ma mai uit pe google ????

Răspuns Câştigător
| GabehAle a răspuns:

N-ai treaba. Radiatiile respective sunt in cantitati foarte mici. Plus ca personalul cabinetului ar trebui sa fie protejat. Ori sta intr-o anticamera cu pereti de protectie (beton si poate plumb), ori se elibereaza un gaz care ionizeaza instant si absoarbe radiatia.
Cel mai bine intreaba pe cineva din domeniu.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți ieși la pensie.