| Sadop a întrebat:

Pareri despre Facultatea de Telecomunicatii sau cea de Mecanica din Iasi?
Orice detalii sunt binevenite, in special posibilitatile de angajare de dupa.
Multumesc!

2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Pregătirea de specialitate în domeniul Tehnologiilor şi sistemelor de telecomunicaţii oferă cursuri şi activităţi de laborator şi de proiectare în direcţii precum:
• proiectarea, productia şi utilizarea circuitelor şi sistemelor de comunicaţii digitale pe diverse canale (radio, microunde, fibră optică), în care instruirea se face prin disciplinele de radiocomunicaţii, microunde, comunicaţii pe fibre optice, transmisiuni de date şi altele.
• proiectarea şi exploatarea sistemelor de radiocomunicaţii fixe şi mobile, domenii în care se predau discipline precum radiocomunicaţii mobile, antene şi propagare, radioremisie, radiorecepţie şi altele.
• proiectarea, realizarea şi exploatarea reţelelor de calculatoare reprezintă un domeniu în care instruirea se realizează prin disciplinele de reţele de calculatoare, proiectare orientată pe obiecte, tehnologii Internet şi altele.
• proiectarea circuitelor electronice, a plăcilor de cablaj, a aparatelor şi sistemelor electronice sunt domenii de activitate de producţie, pentru care pregătirea se asigură prin discipline precum tehnologie electronică, compatibilitate electromagnetică, proiectare asistată de calculator şi altele.
• proiectarea şi exploatarea sistemelor telefonice, domeniu în care se predau disciplinele centrale telefonice electronice şi sisteme de comunicatii.
În afara acestor domenii, absolventii au asigurată şi o pregătire "cu spectru larg" care le permite să lucreze în domeniul proiectării circuitelor integrate - mai ales pentru telecomunicaţii, al concepţiei şi exploatării echipamentelor cu logică programată şi al echipamentelor de măsură şi control. Aceasta se realizează prin discipline precum prelucrarea numerica a semnalelor, măsurări, arhitectura sistemelor cu microprocesor şi microcontrolere, automate programabile, circuite integrate analogice şi digitale.
Mai multe detalii găseşti aici http://www.etti.tuiasi.ro/....../index.php
Iar facultatea de mecanică din Iaşi are 3 specializări
http://www.mectuiasi.ro/index.php/invatamant/specializari Ingineria autovehiculelor, Inginerie mecanică şi mecatronică.
Rămâne alegerea ta ce facutate vrei să urmezi după ce vei citi toate acestea şi te vei uita pe curricula etc.

| andreeas00ss a răspuns:

Facultatea de Electronica si Telecomunicatii este una foarte buna ce iti ofera multe oportunitati de angajare dupa terminarea acesteia.Anul asta au fost scoase in sesiune de vara proximativ 600 de locuri si au fost inscrisi aproape 1200 de candidati si s.au intrat la taxa cu medii de peste 8.50 http://www.etti.tuiasi.ro/......07_31.pdf. Iar despre facultatea de constructii este si ea foarte buna.In general universitatea Asachi are facultati ce ofera un viitor si o cariera mai ales ca din start dupa terminarea acesteia pe diploma ta scrie Inginer.Succes!