| Sadop a întrebat:

Păreri pro şi contra despre profilul ştiinţe sociale?
Credeţi că dacă nu ştiu engleză, o pot învăţa în 4 ani de liceu având în vedere că voi avea doar 2 ore pe săptămână?

6 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Daca vei intra intr-o clasa unde limba 1 e engleza si tu nici nu o sa faci meditatii, ai noroc daca iei 5.Nu prea ai ce cauta la uman daca nu stii limbi straine.

| DeeaV a răspuns:

E un profil ok, nu vei da bacul la mate/fizica/chimie si in legatura cu engleza, depinde de profesor, daca are rabdare cu tine sau nu.

| mOBSCENE a răspuns:

Mh... la mine in liceu, cel putin, nu e foarte bine privit. Sunt copii buni, care invata, dar in general nu se prea omoara lumea cu invatatul acolo. Si in plus, nu imi prea dau seama ce oportunitati ai dupa... Poti merge numai pe uman, asta daca nu vrei sa depui munca titanica pentru a merge la o facultate gen medicina, poli, etc. Daca nu stii deloc engleza, trebuie sa muncesti mult pe cont propriu. MULT. Mai ales ca ai doar doua ore. Ce sa zic, eu sunt la mate-info, intensiv engleza, si daca ar fi sa dau timpul inapoi, tot la acest profil m-as inscrie. E greu, intr-adevar, dar ai de unde alege dupa ce termini liceul. + ca matematica iti dezvolta gandirea logica.

| Fabb a răspuns:

Normal ca poti invata engleza happy

| γиαჯ a răspuns:

Doar 2 ore pe saptamana?! Cel putin, la un profil uman sunt 3 ore! Cel putin la liceul meu,cele mai bune clase ever au fost la stiinte sociale! Este greu deoarece ai de invatat mult:geografie, istorie, romana, engleza, latina si ce limba o sa mai faci! Dai 4 teze! Nu multi fac fata desi se spune : aa, stiinte sociale, usor! oh go on Nu este chiar asa. Cei ce aleg un profil mate-info si au o sclipire pentru matematica le merge foarte bine deoarece daca stii mate stii si fizica/chimie pentru ca mai toate se leaga.In schimb la geografie sau istorie nu ai de unde sa le stii! Cum nu poti sa stii toate cuvintele din limbile pe care o sa le faci. Sfatul meu este sa te gandesti de doua ori inainte sa faci o alegere, stiintele sociale nu sunt asa simple. Vorbesc din propria experienta (am colegi care nu fac fata, eu sunt olimpica laughing ). Bafta, bobocule! happy

| Aliona00 a răspuns:

Contra