| MariaIoana15 a întrebat:

sunt clasa a 11a la științe sociale și am decis sa ma apuc de meditații. Credeți ca este prematur? Cum as putea învață mai bine la istorie, având in vedere ca nu stiu mai nimic.

4 răspunsuri:
| BetaAlfaGamaDelta a răspuns:

Salut.Si eu sunt clasa a 11-a la filologie bilingv si consider ca nu merita sa incepi meditatiile din clasa a 11-a.Eu le voi incepe din clasa a 12-a.In cazul istoriei, de exemplu, tot ceea ce faci in clasa a 9-a, a 10-a si a 11-a, nu intra la BAC. Daca chiar iti doresti sa incepi meditatiile pentru ca simti ca ai de recuperat te sfatuiesc sa incepi doar la romana.Iar la a 3-a materie, nu are nici aici vreun sens sa te apuci de meditatii pentru ca poate iti vei schimba parerea intr-a 12-a si atunci ai irosit niste bani fara niciun rost, iar in cazul probelor orale nu trebuie sa te stresezi, cel mai indicat ar fi sa iti dai examenele Cambridge sau ECDL-ul pentru a avea mai mult timp atunci, dar asta depinde si de posibilitatile pe care le ai si de cat de stapana esti pe tine in cazul unei limbi straine sau cat de bine te descurci pe calculator.Cat despre istorie, nici eu nu pot sa zic ca sunt un as, cea mai mica medie a mea la istorie a fost pe a 10-a primul semestru 8, in rest am 9 sau 10, dar nu ma simt atat de stapan ca restul si de obicei uit ceea ce invat pentru ca este prea multa materie si sincer nu ma pasioneaza.Ce te sfatuiesc sa faci:sa retii doar ideile principale, poate te ajuta, eu asta fac de obicei iau un marker sau un pix, un creion si subliniez mai tot, desi nu tot ceea ce ti se preda e important, dar poate te ajuta.Ce mai poti face este sa incerci sa retii sub forma unei povesti. Sper ca ti-am fost de ajutor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt clasa a 11a la științe sociale și am decis sa ma apuc de meditații. Credeți ca este prematur?
DA, nu merita sa faci meditatii de acum sub nicio forma mai ales ca nu dai bacalaureatul la matematica, fizica, chimie, informatica etc.
Daca vrei nota buna la bac inveti bine in clasa a 12-a, iti cumperi manuale cu teste (la istorie de exemplu), lucrezi pe ele, intrebi profesorul ori de cate ori ai o nelamurire.
Sfat pentru istorie: nu incerca sa retii totul odata. Retine ceea ce se intampla ca un fel de poveste, apoi te apuci sa inveti detaliile ( ani exacti). Nu iti propune sa memorezi pentru un anumit test, propune-ti sa stii lectia aia pentru totdeauna, asa nu vei mai uita repede. Si nu uita sa nu retii anii ca si cum nu ar avea legatura unii cu altii.

| BackAgain a răspuns:

Meditatii la istorie? Istoria e o poveste, nu necesita explicatii si exercitii (ca la chimie, mate, fizica, limbi straine etc) sau tot felul de analize si interpretari (romana). Nu vad pentru ce ai avea nevoie de meditatii la ceva ce e practic lectura si povestire. Acestea fiind zice, in primul rand, vezi care e materia de bac. Presupun ca pentru bac te pregatesti, nu? Oricum, odata ce stii ce materia ai de invatat, iei frumos manualul/caietul si citesti. La mine cel mai bine mergea sa-mi imaginez ceea ce citeam ca un film. Gandeste-te la istorie ca la o poveste/film/serial, nu ca la o materie si ar trebui sa-ti fie mai usor sa retii.

| Lumideea a răspuns:

Pur si simplu citesti, te concetrezi. totul depinde de psihic si de tine, citeste cu atentie inchide caietul si repeta trebuie sa retii ceva.