| eroare697 a întrebat:

Pe ce principii se face admiterea la facultatea de drept, conteaza doar media de la BAC?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pana anul trecut, la universitatile particulare, media de la bac avea o pondere de 100% in selectia candidatilor. La cele de stat, media de admitere a fost calculata ca o medie aritmetica intre media de la bac si nota obtinuta la teste de rationament logic si/sau la teste de limba romana(gramatica, exprimare corecta).

| BiuL a răspuns:

La Babes Bolyai la Cluj conteaza media la bac si nota la un examenul de admitere (o singura proba : rationament logic). La Bucuresti era admitere limba romana si economie, anul asta nu stiu daca mai e asa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se da admitere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
sper ca te-am ajutat cu acest link https://www.youtube.com/watch?v=zMXzXGtr7Iw.
O zi buna.

| Bogdana a răspuns:

Depinde la ce facultate de drept. La Bucuresti se da examen la economie si gramtica limbii romane. Si e concurenta, nu gluma. Gramatica limbii romane este foarte complexa, si trebuie luata din timp.

| vladeastbay a răspuns:

Media la BAC si examen la Limba Romana happy asa e la mine