| ToporDihorul a întrebat:

Salut, conteaza media celor 4 ani de liceu pentru admiterea la facultatea UBB matematica informatica?

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Ii intereseaza in proportie de 50% doar media de la bac si in mod foarte special nota de la bac la matematica. Restul de 50% o sa fie nota de la examenul de admitere.

| ToporDihorul explică (pentru siriusblack98):

Si daca nu dau bacul la matematica, contraza ce medie am avut in liceu la mate, nu?

| siriusblack98 a răspuns (pentru ToporDihorul):

Iti zic sincer ca singura ta sansa daca vrei sa intri la mate-info la o facultate de stat si tu nici macar nu ai fost pe profil de matematica in liceu ( de vreme ce nu ai dat bacul la mate ), e daca nu se inscrie lumea in anul ala deloc si raman multe locuri libere. Crezi ca faci fata la matematica din facultate pe mate-info daca tu nu ai fost pe profil mate-info in liceu? Eu am fost in liceu pe profil mate-info cu matematica intensiv si cand am vazut cum arata matematica de la facultatea de matematica-informatica am ramas statuie ca nici eu nu prea intelegeam nimic.

| ToporDihorul explică (pentru siriusblack98):

Pai sunt in clasa a 11-a si ma pregatesc de un an si. pentru examenul de admitere cu un profesor in particular

| siriusblack98 a răspuns (pentru ToporDihorul):

Pai eu te cred ca te pregatesti pentru admitere dar ce le arati cand vor cere nota de la bac la matematica? pe aia de la romana? Iti poti intreba si meditatorul dar stiu sigur ca ti-o cere pentru ca fosta profesoara cu care am facut eu meditatii la matematica inainte sa dau bacul, a terminat facultatea de matematica si informatica din Bucuresti si mi-a zis ca i-au cerut ( ea terminase tot mate-info in liceu ). Tu pentru simplul fapt ca nu vii de pe profilul de mate-info pierzi din start sansa sa intri. Acum depinde efectiv de ceilalti candidati. Iti dai seama ca intre tine si unul care vine de pe mate info cu medie si nota mare si care trece lejer examenul de admitere, nu te alege pe tine. Plus ca la facultatea de mate-info, in proportie de 90% se duc doar care au terminat liceu pe acelasi profil. Nu zic ca nu ai absolut nici o sansa, zic doar ca ai mai putine decat unul care a terminat liceu pe mate-info.

6 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Doar in cazul in care sunt 2 concurenti cu aceeasi medie de admitere se ia in calcul media de la mate sau info din liceu ca sa se faca departajarw

| ToporDihorul explică (pentru Furnicuta000):

Ok multumesc pentru raspuns