| Teodora777 a întrebat:

Pe ce site pot gasi asemanari si deosebiri dintre balada si stiintifico_fantastica? astept raspuns urgent

Răspuns Câştigător
| Andarock a răspuns:

Balada: Este o specie a genului epic înfăţişându-se ca un amplu poem narativ, fără a exclude şi unele accente lirice, unde, în general, se proiectează un eveniment eroic, având protagonişti, fie din timpuri istorice, fie din vremuri legendare, mitice, sau fantastice, fie din realitatea imediată.

iar...

Stiintifico-fantastica: povestea poate descrie o societate extrem de neobişnuită (spre exemplu o civilizaţie extraterestră sau o societate dintr-o dimensiune paralelă a spaţiu-timpului) şi reacţia lor la o descoperire care (pentru cititor) este binecunoscută, spre exemplu Căderea nopţii de Isaac Asimov. O societate neobişnuită este şi cazul unei societăţi aflate în trecutul foarte îndepărtat, ca în cazul seriei de filme Războiul stelelor, sau în viitorul îndepărtat, ca in cazul seriei Fundaţiei lui Isaac Asimov.