| Vampire_2063 a întrebat:

Heiii!happy
Va rog, raspuns urgentpuppy dog eyes
Spuneti-mi va rog asemanari de deosebiri dintre balada populara si balada cultapuppy dog eyes.
am cautat pe google dar n-a gasit nimicstraight face
Daca puteti sa-mi da-ti un site sau sa-mi spuneti mai multe.adica trebuie sa fac o compunere de 20 de randuri...Multumesc frumos.
Funda pentru cele mai multe si mai bunehappy

4 răspunsuri:
| together4ever a răspuns:

Cea populara nu are autor, cea culta- are

| 123456789_9071 a răspuns:

Balada populara are personaje fantastice, cu puteri supranaturale, pe cand ce culta nu are

| sNukki a răspuns:

Balada populara este transmisa prin viu grai si autor anonim, iar la balada culta se stie cine este autorul ei big grin

| Florinel a răspuns:

- este o specie a genului epic; totdeauna in versuri
- se canta – rareori se recita, se citeste (cantarea are un caracter solemn si dramatic)
- inglobeaza o mare varietate de teme si motive
- este ampla in desfasurare epica
sper sa fie bunewinking