| GabiGabrielle a întrebat:

Unde pot gasi deosebiri si asemanari intre balada culta si cea populara?
Ca pe google am cautat, dar nu am gasit nimic. sad

3 răspunsuri:
| anutzica001 a răspuns:

Un site nu am darstii sigur ca am invata si eu aceasta lectie cea populara nu are autor de aceea transmiterea ei a fost facuta prin viu grai de la om la om si fiecare a mai adaugat cate ceva, iar balada culta are autor( descrierea povestirea unor fapte istorice a poporului roman, sau din viata romanilor)

| florilaleletrandafiri a răspuns:

Buna,in mod normal nu fac asta dar fie.Balada culta:-are scriitor
balada popular:-autor anonim,caracter colectiv, orla(transmisa prin viu grai)carcater sincretic(insotita de muzica si dans), limbaj cu capacitati expresive.Balade culte:"Pasa Hassan" si "El Zorab" de George Cosbuc si balda popular"Toma Alimos","Constatin Brancoveanu","Manastirea Argesului"... sper ca ti-am fost de ajutor,wave