| sergiu2525 a întrebat:

Pe langa multe dezavantaje, care sunt cele mai mari avantaje daca intru la unul din cele 3 licee militare, deci urmez o cariera militara...

Răspuns Câştigător
| elenacata a răspuns:

Avatajele sunt si ele destul de multe:scolarizare gratuita, un loc de munca bine platit si sigur, experienta profesionala inedita, posibilitatea avansarii in cariera, avataje pe linie de hrana, echipamente si cazare
Daca iti place si vrei sa faci asta.eu zis ca merita...Succes!

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

1. O sa ai un loc de munca asigurat si nu o sa te pasca niciodata somajul; 2. O sa te inveti cu ordinea si disciplina care iti va fi de mare folos in viata; 3. O sa iesi la pensie mai devreme; 4. O sa ai bani multi la salariu...

| JustArmy a răspuns:

Avantajele sunt ca dupa ce termini likeul, ca sa intri la una dinte akademii nu trebuie sa mai faci cele 4 luni de pregatire militara. dar in nici un kaz nu ai un loc de munka asigurat, ai doar sanse mai mari sa obtii un loc de munka in kadru armatei datorita konditei fizice si nivelului de studii ridikat.si bineinteles kazare si masa gratuita. in prima luna de likeu, kls a9a, ai dreptul sa alegi daca ramai sau nu acolo. daca te decizi sa ramai nu poti sa mai iesi, decat daca platesti o suma foarte mare de bani in jur de 200-300 mil. cel putin de suma asta am inteles eu de la comandantu likeului. daca iti place asa de mult likeul asta si ai kapakitatile si media necesara sa intri, nu rata sansa asta. bafta.

| rotrezestete a răspuns:

Raportul avantaje/dezavantaje inclina in favoarea dezavantajelor pe termen lung. Intreaba pe cineva mai in varsta, si de preferabil si persoane care nu au facut sau sunt impotriva razboiului. Pentru ce vrei sa primesti ordine? Chiar azi auzeam o idee cum ca traim intr-o societate care ne indeamna sa nu gandim. La fel cum maiorul iti da ordine sa executi, dar mai putin sa gandesti.
bun nume ti-ai ales!