| anonim_4396 a întrebat:

Avantaje si dezavantaje pentru cariera militara

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Să fii iubită

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pro:
A fi militar este un mod de viaţă, în care se împletesc spiritul riguros, temperamentul dinamic, sacrificiul. De bună seamă, la acestea se mai adaugă satisfacţia şi bucuria acelora care, prin propria voinţă, din vocaţie, consimt să se dedice carierei militare.

Profesia militară nu înseamnă doar manevre militare, exerciţii şi antrenamente. Sunt o multitudine de specialităţi militare care necesită numeroase abilităţi, dincolo de cele specifice combatanţilor. Foarte multe dintre ele au echivalent în viaţa civilă şi asigură transferul de competenţe dinspre şi înspre alte ocupaţii.

Corpul profesional al militarilor reprezintă o unitate socială autonomă, un grup uman cu trăsături specifice. De altfel, o calitate de bază a militarului o reprezintă spiritul de corp, adică să împărtăşeşti împreună cu ceilalţi colegi valorile comune (mândrie, loialitate, încredere în sine, colegi şi grup, onestitate, demnitate, onoare, disciplină, dăruire de sine, solidaritate etc.), proprii grupului militar de apartenenţă, pe care îl socoteşti deosebit faţă de alte colectivităţi umane.

Profesia militară trebuie să fie făcută pur şi simplu din plăcere. Hotărârea, implicarea, curajul de a-ţi susţine ideile sunt definitorii; lipsa de idei, de sugestii, de opinii şi promovarea unei comodităţi conservatoare nu vor duce la succes în cariera militară.

Militarii se angajează, prin jurământ, să răspundă „prezent" nevoilor armatei. Militarii se mută frecvent, acolo unde este nevoie de competenţele lor profesionale, în ţară sau în străinătate. Mobilitatea este una dintre caracteristicile acestei profesii, însă pentru disconfortul creat există şi compensaţii, atât de natură materială sau financiară, cât şi legate de satisfacţiile profesionale pe care le pot avea cei ce îşi doresc să cunoască locuri şi oameni noi.

O carieră militară de succes începe într-un mediu al disciplinei, al valorilor şi normelor militare. Dincolo de cerinţele impuse de managementul resurselor umane pe linia selecţiei, tinerii care îmbraţişează cariera militară trebuie să fie caracterizaţi de voinţă, determinare, competitivitate, angajare efectivă şi afectivă, curiozitate intelectuală şi dorinţă de lucru în echipă.

Cariera militară înseamnă mai mult decât un loc de muncă. Militarii sunt în serviciul naţiunii, de aceea profesia militară este una de vocaţie. Ea aduce multe satisfacţii, chiar dacă implică uneori şi sacrificii. Este o profesie a caracterelor tari, care pot adera la valori tradiţionale cum sunt disciplina şi rigoarea.

contra:
- pentru o fată (fată ești, nu?) e extrem de greu. Multe de zis... Dacă termini școala cu bine, cel mai probabil ajungi intr-un birou având uniformă

mai vezi aici:
https://dmru.mapn.ro/pages/view/96#1

| andreeaiulianaaaaa a răspuns (pentru sierra1):

Multumesclaughing)))

| andreeaiulianaaaaa a răspuns (pentru sierra1):

Multumesc foarte multlaughing
P.sbig grina, sunt fata

| sierra1 a răspuns (pentru andreeaiulianaaaaa):

Să fii iubită

| Anonymus123123 a răspuns:

Avantaje:
-Folosind tehnicile de lupta de acolo te poti autoapara;
-Inveti cum poti folosi armele de foc;
-Salariul incepe de la aproximativ 2.000 lei noi
(20 de milioane lei vechi);
----------------------------------------------------------------------------
Dezavantaje:
-In cazul in care vei fi trimis in razboi, va fi posibilitatea de ranire sau in cel mai rau caz, moartea;
-Vei sta departe de familie;
----------------------------------------------------------------------------
Daca consideri ca raspunsul meu este unul folositor, m-ai putea ajuta cu o funda. Succes! happy