| Sadop a întrebat:

Pentru a deveni politist judiciar este nevoie de Academie sau de Drept?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți face Academia de Poliție sau Facultatea de Drept (a doua din urmă te ajută să intri în sistem din sursă externă, acum locurile sunt blocate), poți fi polițist de cercetări penale (nu există sintagmă de polițist judiciar ci ofițer de poliție judiciară).
Pa, pa.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie de absolvirea Academiei de Politie.

| zdrangoi a răspuns:

Da.
Academia de Politie sau Drept.

| Demonull a răspuns:

Academie

| david1234567890 a răspuns:

Academia poliției mai întâi

| Sadop explică (pentru david1234567890):

Şi după?

| david1234567890 a răspuns (pentru Sadop):

Dreptul

| Sadop explică (pentru david1234567890):

2 facultăţi pentru un poliţist judiciar? Nu cred.

| david1234567890 a răspuns (pentru Sadop):

Ei bine, poate doar Academia poliției.

| pilifalexandru a răspuns:

La academia de politie sunt pregatiti ofiterii sau la Scoala de Politie de la Campina subofiterii ( cei care aduna probele).