| Dărăban_SeSe_1993 a întrebat:

As dori, ca dupa liceu, sa ma axez pe partea de drept(gen politist, agent, agent federal etc.). si as dori sa stiu de ce am nevoie pentru a deveni. Ce studii, ce probe sunt si in ce consta acele probe, si daca mai e nevoie de altceva.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a deveni politist trebuie sa urmezi o scoala de politie, respectiv Academia de Politie (pentru ofiter) sau o scoala de agenti de politie.
Gasesti toate informatiile necesare privind admiterea pe site-ul oficial al scolii de politie unde vrei sa candidezi. De asemenea te poti adresa la compartimentul de resurse umane a IJP din judetul tau, acesta face recrutarile.

| JackR a răspuns:

Agent federal? big grin Ai vazut prea mult filme, mai baiatule! Si nici macar nu ai inteles ce este un agent federal.

| Dărăban_SeSe_1993 explică (pentru JackR):

Jur daca inteleg persoanele ca tine ba, intrebi ceva, tie ti se raspunde cu nimic. Pur si simplu, ai comentat sa-ti faci puncte...da-te-n... nici nu te mai obosi sa lasi comentarii de genu'. Nu ma cunosti, nu te cunosc. nu stii cati membri din familia/jurul meu sunt politisti, sergenti blablabla. taci in mortii tai din gura si da-ti o ****.

| JackR a răspuns (pentru Dărăban_SeSe_1993):

Noroc ca lucrurile sunt un pic schimbate si selectia pentru scolile de politie este putin mai drastica, altfel tu ai fi fost modelul perfect pentru bancurile cu militieni, aia care aveau o singura circumvolutiune, care de fapt nici nu era circumvolutiune, era urma de la cascheta!