| dana_8812 a întrebat:

Pentru a re inscrie la o scoala postliceala trebuie sa ai diploma de bac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt absolvent de Postliceala. Intre timp am terminat si facultate si master. Si pot sa- ti spun cu certitudine, ca in conformitate cu legea invatamantului, pot urma cursuri postliceale, absolventi, cu sau fara diploma de bacalaureat. Exceptie, fac scolile postliceale sanitare. Acolo trebuie neaparat sa ai diploma de bac. In alte domenii, da.
Asadar, succes.

14 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Da! asta e primul lucru care se cere!

| Iuly006 a răspuns:

Nu neaparat.Am citit o foaie din asta de recomandare pentru o scoala postliceala si scria "cu sau fara diploma de bacalaureat" dar trebuie sa fi absolvent de liceu.

| Gentiana a răspuns:

Da

| Gentiana a răspuns:

Nu neaparat dar daca vrei sa ajungi la un nivel destul de ajuns iti trebuie.

| katala a răspuns:

Pai daca e post...liceala, trebuie sa faci dovada ca ai absolvit un liceu, nu? Si cum faci asta? Cu o diploma!

| rabbit a răspuns:

Categoric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am intalnit multe scoli postliceale care nu au conditia asta la inscriere. absolvirea bacului.in galati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Exista unele unde te poti inscrie fara diploma de bac.Trebuie sa intrebi la secretariatul scolii care te intereseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.feg.ro/ro/sc_postliceala/index.html
Ia citeste ultima fraza.
Cred ca si retardati primesc la postliceala asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru ca fara diploma de bac sau certificat de absolvire de la liceu nu poti face o posliceala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU, nu-ti trebuie...iti trebuie foaia matricola

| adellinas a răspuns:

Sunt anumite scoli postliceale care nu cer diploma de bac la inscriere, dar la sfarsit nu poti da examenul final
(gen licenta ) si nu-ti elibereaza diploma ca la cei cu bac doar un atestat ca ai urmat cursurile lor. Dar daca te hotarasti sa mai dai bacul in anii urmatori si il iei poti duce oricand diploma la ei. De exemplu la scoala postliceala F. E. G (are filiale in mai multe orase, cauta pe net ) poti deveni si asistenta medicala (3 ani ). bafta.

| Crystal232 a răspuns:

Normal ca-ti trebuie

| mariana_1661 a răspuns:

Trebuie sa am diploma de bac sau nu?