| Andreeanustiuceecuviatamea115 a întrebat:

Pentru facultatea de medicina și pentru a deveni medic oftalmolog trebuie sa știi engleza foarte bine?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar daca vrei sa lucrezi prin alte tari. In Romania nu este obligatoriu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa lucrezi in afara probabil ca iti trebuie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa stii medicina foarte bine mai întîi ca ai de lucru cu oameni si daca nu stii ce picaturi sa pui sau sa le i ei o tensiune oculara un cîmp vizual sau un fund de ochi îi poti ranii m îi lasi orbi, si atunci te vor baga la puscarie si vei vorbi engleza lui Mr Beanlaughing Aici in țara trebuie sa stii sa vorbesti romîneste ca pacientii sunt româ ni, ce varsta ai? Nu este o joaca medicina daca nu ai talent nu te apuca de asa ceva doar de dragul banilor si a șpăgilor. Nu te juca cu viata nimanui, ori faci facultate de medicina si te specializezi pe un domeniu oftalmologie ori daca vrei doar asa sa ai si tu o diplomă cu care sa te lauzi dar de fapt nu sti nimic, lasa o baltă.

| Andreeanustiuceecuviatamea115 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Încă sunt foarte mica pentru facultate, doar întrebam sa știu pentru am ma pregăti la ce ma aștepta și să fiu mai bună în asta. Nu vreau sa devin medic oftalmolog doar pentru bani, mie îmi place asta mi se pare o meserie foarte frumoasă

| mihai69 a răspuns:

Nu, dar te ajută enorm. Mai ales pentru perfecționare.

| RoCkKiD a răspuns:

In orice profestie, daca vrei sa fii mai mult decat un Gigel trebuie sa stii engleza, mai ales la medicina. Motivul e simplu, toate articolele de cercetare publicate sunt in engleza.

Daca vrei doar sa faci carii toata ziua, o sa fii ok si fara. Daca vrei sa fii mai mult decat un dentist de carii si proceduri simple...trebe sa te ramai la curent cu ce se descopera si aia nu se poate in romana.