| Amadeus1202 a întrebat:

Pentru inscrierea la aceeasi facultate dar la 3 specializari, trebuie platit pentru toate, nu-i asa?

Răspuns Câştigător
| FGirl a răspuns:

Nu. Platesti pentru una doar. Eu m-am inscris la 2 specializari si nu am platit mai mult. Platesti pentru fiecare in parte doar daca te inscrii la facultati diferite.

| Amadeus1202 explică (pentru FGirl):

Multumesc!

| FGirl a răspuns (pentru Amadeus1202):

Cu placere si succes!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de facultate/universitate!

În general, la majoritatea universităţilor care au mai multe facultăţi/specializări se depune un SINGUR dosar!
Dar, la unele dintre acestea, se achită o taxă de înscriere suplimentară ( în funcţie de nr de facultăţi/specializări la care doreşti să te înscrii )...

Spre EXEMPLU, la ASE :

"6. Ce taxe de înscriere şi de şcolarizare se cer?

La învăţământul de licenţă cu frecvenţătaxa de înscriere este de 100 lei. În această taxă sunt incluse primele două opţiuni. Candidaţii care vor să îşi exprime mai mult de două opţiuni vor plăti, în plus, câte 25 lei pentru fiecare opţiune exprimată. Opţiunea este facultatea şi forma de finanţare (aceeaşi facultate la buget + taxă reprezintă două opţiuni). Candidaţii au toate opţiunile exprimate notate pe fişa de înscriere şi pe baza acestora intră în concurs. După închierea perioadei de înscriere opţiunile şi ordinea lor nu mai pot fi modificate.
La învăţământul la distanţă taxa de î nscriere este unică, de 100 lei, indiferent de numărul opţiunilor solicitate de către candidat. La învăţământul la distanţă sunt numai locuri cu taxă. " - SURSA :
http://www.ase.ro/admitere2014/licenta.asp?metodologie=3

Toate cele bune.