| q2amyra a întrebat:

Pot invata japoneza si fara profesor? Daca da, cam cat timp mi-ar lua? Gen si cu hiragana, katakana si kanji?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salutare, nu este o limba pe care o poti invata de pe internet sau din telenovele precum spaniola, din filme si aplicatii precum engleza!
Asta daca vrei ceva mai mult decat sa stii "-ma numesc popescu si arigato!"
Depinde la ce iti trebuie japoneza, doar pentru ca esti fan anime nu s-ar merita investitia, daca vrei insa pentru ceva de viitor atunci da!

| q2amyra explică (pentru Simpatic):

Vreau ceva pe viitor

| dullcat a răspuns:

Buna.Majoritatea persoanelor pe care le-am cunoscut eu interesate de acest subiect au apelat la cursuri serioase. Engleza si alte limbi usoare le inveti singur. Japoneza, chineza etc? E mai complicat.Nu vreau ca asta sa fie o descurajare, insa cred ca asa e realist sa privim situatia.Totusi, eu iti urez mult succes in invatarea pe cont propriu.

https://www.youtube.com/results?search_query=invata+japoneza+fara+profesor

| StefanescuDaniel a răspuns:

Bineinteles ca o poti invata. Am o matusa care a invatat singura limba cand s-a mutat si s-a maritat in Tokyo si din cate tin eu minte i-a luat intre 3 si 5 ani ca sa invete singura limba japoneza. Acum depinde si de intelectul si de puterea de concentrare a fiecaruia in parte. Funda?