| DieterBortscher a întrebat:

Salut tuturor. De ceva timp vreau sa invat limba japoneza, si, desigur, am inceput cu alfabetul. E ok pentru mine hiragana si katakana, dar kanji e mai greu de invatat. Vreau sa imi dati niste sfaturi, si daca se poate, de la cei care au invatat aceasta limba. Dar va ascult si pe voi, cei care aveti o idee buna de invatat.

1. Cum as putea sa invat mai usor kanji? E foarte greu pentru mine. Totusi, am ambitie, si cred in mine. Stiu ca o sa pot invata, deoarece imi place extrem de mult. Totusi, poate stiti o modalitate de a invata mai usor kanji.

2. Credeti ca ar fi o idee buna sa ma pun sa ma uit la anime-uri? Adica, m-am uitat la Kaichou wa Maid-Sama, si am incercat sa fiu foarte atent la cuvintele pe care le folosesc, si am reusit sa retin unele chestii de baza si de folos.

Cam atat TPU. Cel mai important pentru mine e sa pot invata usor kanji, sa gasesc o modalitate buna de a putea citi un text in kanji, hiragana si katakana, si... sa pot scrie in aceste scrieri, dar asta nu e asa de important, pentru ca si telefonul si calculatorul transforma romanji in cele de sus. Deci, e important pentru mine sa pot invata mai usor sa citesc, mai ales kanji.

Aveti o idee buna pentru mine? ^^
Am ambitie si imi place extrem de mult. Ma fortez de multe ori ca dintr-un cuvant sa descifrez litrele pe care le-am invatat deja. Dau o funda pentru cel mai bun "profesor" de aici ^^

Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Buna! ^^ Ma bucur sa vad oameni pasionati de aceasta limba. Si eu am studiat-o o perioada dar din pacate am fost nevoita sa ma las. In orice caz, pana si adevaratii nativi japonezi au probleme la kanji. Sincer, cred ca cel mai bine ar fi sa incepi sa le inveti si sa le recunosti pe cele mai uzuale. Poti face asta luandu-ti un caiet tip sau de matematica pe care sa scrii ca la clasele mici, fiecare semn de mai multe ori. Alta alternativa ar fi sa faci un fel de cartonase si sa te joci, pe o parte pui mare kanji-ul si pe cealalta traducerea. Poti face asta cu un coleg. El iti arata semnul si tu va trebui sa spui care este, la inceput va fi mai greu dar apoi o sa incepi sa inveti sa asociezi kanji-ul cu traducerea.
Cat despre anime, chiar iti recomand sa te uiti pentru ca poti invata cuvinte si expresii uzuale si poti chiar, dupa un timp, sa te uiti la ele fara sa mai ai nevoie de subtitrare, pana la urma, scrierea o poti prinde din mers, important e sa stii sa te intelegi cu un japonez pe strada daca te opreste. Daca nu te pasioneaza animeurile poti incerca sa te uiti la filme japoneze.
Succes!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faci cartonașe și repeți mecanic de 1000 de ori, în multe zile la rând. Să scrii românește tot așa ai învățat.

| Alexandra_Bucur_2000_sz6G a răspuns:

Bună, nu știu ce clasă ești, dar dacă ești într-a opta o alegere bună (pentr liceu)ar fi Colegiul Național Ion Creanga unde se predă japoneza (și plus de asta opționale de Kanji) pe profilele filolgie intensiv japoneză și științe ale naturii intensiv japoneză.

| Groza_Andres_1995 a răspuns:

Pai repetitia este mama invataturii.Tu stii cum functioneaza creierul tau cel mai bine si ce metoda sa folosesti pentru a memora kanji.Este greu sa dai de cineva care sa stie aceasta limba si sa fie roman.Iar in legatura cu sugestiile pe care le ceri, probabil daca o persoana iti spune cum a invata ea kanji este putin probabil ca acea metoda sa funcioneze si la tine.Suntem diferiti. Multa bafta in a gasi o metoda si de a invata!