| CMGeorge98 a întrebat:

Pot sa ajungi sa lucrezi in imobiliare/vanzari daca esti o persoana timida si rusinoasa, dar vrei sa iti de pasesti aceste stari?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să dau un exemplu. Am fost agent comercial în diverse domenii. Am vândut de la ace la avioane. Cu toate că nu sunt timid, cînd abordam un nou domeniu și un nou client mă bâlbâiam. O dată, de două ori, de 10 ori. A 11 oară vorbeam normal și convingător. Astfel, dacă vrei să depășești, poți. Problema este că ai ales un domeniu prea dificil dacă pornești cu acest mic handicap. Așa că eu recomand să te antrenezi cu ceva mau ușor, cosmetice, AVON de exemplu, înainte de.

| Holiday a răspuns:

Poti sa ajungi, dar nu vei avea succes, daca nu scapi rapid de timiditate si rusine.

| anonim3247 a răspuns:

Ca agent imobiliar trebuie să fi mai convingător decât un avocat.

| anonim3247 a răspuns:

Domeniul imobiliarelor este foarte vast ca venituri clienți și valori proprietăți intermediate de agent imobiliar.

| anonim3247 a răspuns:

Mai bine faci așa că e mult mai ușor pentru unul timid - îți deschizi agenție imobiliară

| sammie a răspuns:

Dacă nu scapi de aceste stări nu prea vei avea succes.

| gigite a răspuns:

Incearca sa-ti invingi timiditatea si rusinea, vorbind in casa cu voce tare ca si cum te-ai adresa unor persoane....la diverse intrebari sau detalii de relatii imobiliare...in stil teatral.

| Smmo a răspuns:

Da, poti. Ca exercitiu de socializare e util. Poti sa incerci tot ce tine de relatii cu clienti, vanzari, invatamant, voluntariat... O sa treci peste timiditate n-ai grija. O vreme merge, dar nu cred ca te vei simti confortabil sa faci asta pe termen lung. Daca nu iti place sa socializezi, sa fii mereu alert, atent la ce spun si ce vor ceilalti, e un efort considerabil.

| Vlad_MH_2000 a răspuns:

Sigur ca poti, poti face orice, o sa pari serios daca o sa te dedici si eu eram timid tare, dar cand am inceput sa lucrez cu clientii dupa 1 an deja le dadeam lectii la aia mai vechi ( lucrez la un magazin de bricolaj, nu dau nume :ddm happy )