| Amanda16 a întrebat:

Pot sa fac facultatea de medicina sau de drept daca intru la liceu la profilul Filologie Engleza?

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Totuşi, dacă doreşti să faci Medicina, atunci este PREFERABIL să faci un liceu cu specializarea de "Ştiinţe ale Naturii"winking

Toate cele bune!

| neutrino a răspuns:

Pentru admitere la o facultate, singura conditie este sa faci un liceu oarecare si sa ai bacul luat.

| Musique a răspuns:

Pentru drept, filologie e profilul perfect, iar pentru medicină, ar fi mai indicat științe, pentru că acolo se pune accentul pe chimie, respectiv biologie, materii pe care la filologie le faci doar în primii doi ani, pe "repede înainte" deci, vei avea nevoie de muncă suplimentară în cazul ăsta.
Cu puțin efort, de la orice profil, poți da la orice facultate dorești, nu sunt reguli.
Baftă!

| gingergirl1 a răspuns:

Bineinteles, dar la medicina, ca sa intrii trebuie sa lucrezi suplimentar foarte serios la chimie, biologie si fizicawinking
Si la drept...da, ai sanse, pentru ca filologia te ajuta mult la admitere la drept.