| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Cum este la facultatea de drept? Poti face facultatea de drept chiar daca profilul din liceu este filologie?
Dar la facultatea de jurnalism?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ea12345 a răspuns:

Poti intra la ambele cu profilul de filologie. De fapt, pentru asta cam e filologia: jurnalism, litere, drept.

Daca iti place poate fi usor, dar la drept e ceva mai mult de invatat. Eu iti recomand jurnalismul, caci vezi bine cati studenti termina dreptul, devin avocati si apoi nu au unde sa lucreze in domeniu.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru ambele facultati este bun profilul liceal de filologie. De altfel profilul liceului nu are prea mare importanta, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admiterea in facultate.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu are relevanță profilul din liceu, Facultatea de Drept este destul de grea.
Pa, pa.