| Robert17x a întrebat:

Profilul liceului este relevant pentru Facultatea de Medicina? Adica daca dau la filologie sau la stiinte sociale,dupa ce termin liceul, pot sa intru la Medicina?

13 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Chiar sunt curioasa cati dintre cei care au facut profil real stiu bine notiunile de biologie, chimie, fizica laughing
Daca te pregatesti cu un an inainte pentru admitere poti foarte bine si sa iei bacul pe profil uman si sa inveti la biologie si chimie. Sa fim seriosi, la bac e usor, ai destul timp sa te concentrezi pe admitere.

| AC4S4 a răspuns:

Este relevant, un profil te pregătește spre un anumit domeniu. Profilul uman nu te pregătește pentru medicină.
Nu te oprește nimic să dai admitere la medicină chiar dacă ai terminat pe uman, dar vei primi același subiect ca toți ceilalți la examenul de admitere.

| WhiteLife a răspuns:

Când intri la facultatea de Medicina intri în baza unui examen. Nimeni nu tine cont de ce profil ai terminat. Am prietene care au intrat la Medicina de la filo și se descurca. Medicina se bazează pe biologie și chimie, materii pe care la un profil uman (științe sociale, filo) se fac foarte puțin, sau chiar nu se fac deloc (in a 11-a și a 12-a nu se mai fac). Asa ca, pe lângă ce trebuie sa înveți la școală, la bac, ai materia de admitere de învățat. Asta presupune ca tu vei munci singur/a suplimentar și acasă după ce termini temele și învățatul pe a doua zi te pui sa înveți pentru admitere. La un profil real (bio-chimie/mate-info) faci in toți cei 4 ani și bio și chimie. Asa ca la școală le înveți, dai BAC-ul din ele și la admitere deja știi o parte din materie. Însă, asta nu înseamnă că te-ai scăpat. Mulți profi de liceu nu predau cum trebuie și chiar dacă ești la profil real, nu ai materia gata predata mură-n gura. Asa ca tot trebuie sa înveți singur/a ceva (plus ca nimeni nu-ți preda exact materia de admitere, acolo se cer tot felul de detalii pe care poate nu le găsești în manualul de la școală). Dar se considera ca dacă tot ai mai auzit în sus 4 ani ceva pe la ore, îți intra in cap și ai cunoștințele de baza. Încă o data, nu contează media din liceu și nici profilul. Totul e ca ție sa îți fie mai ușor. Sunt o mulțime de studenți care au terminat filo și fac medicina. Și o buna parte din ei regreta ca nu au fost la real laughing asa ca alegerea e a ta, se poate și asa și asa. Mult succes!

| Yurisa a răspuns:

Da

| Yurisa a răspuns:

Probabil ca anumiti profesori de la liceu v-au zis ca faca sunteti uman o sa ajungeti ratati in viata, ca nu faceti nimic cu profilul. Stai chill, asa ni se zice la toti laughing Nota de la bac, admitere conteaza, nu profilul

| Andersen2k18 a răspuns:

Profilul nu prea are treaba cu cei vei face in viitor. Nu liceul iti decide viitorul, ci tu. Intr-adevar vei avea mult de muncit, dar daca iti place nu vad care e problema.

| Mazzenine a răspuns:

Nu, nu este relevant, ci doar ca sa intelegi cu ce ai de-a face mai incolo. Daca tu te descurci si inveti in plus pentru facultatea de medicina atunci totul este ok, dar o sa-ti piara cheful cand o sa stii ca ai un manual de invatat pe de rost sau chiar mai multe la bio sau chimie laughing

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

Daca dai la filologie, clar nu te poți duce la medicina pentru ca acolo iti trebuie biologie fizica mate, iar la filologie nu le faci. Cel mai Ok este sa dai la matematica informatica sau sn

| Yurisa a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Sa mori tu? Am prieteni care au fost la uman si au dat la medicina si le este bine mersi

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns (pentru Yurisa):

Inseamna ca de asta avem medici de tot *** in țara asta

| Yurisa a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Ce treaba are profilul cu facultatea? Tu iti folosesti neuronii inainte sa aberezi?

| Andersen2k18 a răspuns (pentru Yurisa):

Eu zic sa il lasi, sunt multi trolli pe acest site. A devenit o rutinahee hee)

| Yurisa a răspuns (pentru Andersen2k18):

Trebuia să mi dau seama după nume laughing