| catadaniel a întrebat:

Pot sa ma angajez in armata si fara sa am diploma de bacalaureat?

9 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Da, teoretic, invatamantul obligatoriu care este trecut la conditiile lor de angajare inseamna in prezent in Romania 10 clase. Evident ca merge si daca ai liceul terminat dar nu ai luat bacul. Mergi si te intereaseaza la centrul de recrutare de unde apartii, angajarile se fac periodic. Poti sa vezi aici afresa si nr. de tel de la centrele de recrutare din toata tara, unde poti intreba cand se fac angajari si care-s conditiile clare http://www.mapn.ro/recrutare/bir.php

| oldschoolrom a răspuns:

Clar nu si mai nou chiar daca termini tot ce iti trebuie ca sa te angajezi in armata sunt sanse mari sa nu se mai angajeze.Si asta si in politie, nu doar aici.

| Stoica_Nicolaie_1988 a răspuns (pentru oldschoolrom):

As vrea sa ma angajez in armata am 28 de ani am profesinoanala n-am facut liceu se poate

| magazinulDepeBlog a răspuns:

Criterii specifice de recrutare a candidaţilor
pentru formarea profesională iniţială a soldaţilor şi gradaţilor profesionişti

Criteriile specifice de recrutare a candidaţilor pentru formarea soldaţilor şi gradaţilor profesionişti sunt următoarele:
a) să aibă vârsta între 18 ani împliniţi până la data începerii programului de instruire şi cel mult 46 de ani, împliniţi până la data finalizării programului de instruire, astfel încât să poată încheia primul contract de angajare cu durata de 4 ani, conform legii;
b) să fie absolvenţi cel puţin ai învăţământului general obligatoriu, iar în cazul în care este elev în ultimul an, să facă dovada absolvirii/promovării examenelor până la data începerii programului de instruire;
c) să posede permis de conducere auto categoriile B şi C - numai candidaţii care optează pentru armele „auto", „geniu" şi „tancuri";
d) să fie de acord să renunţe la gradul dobândit anterior şi deţinut ca rezervist, după angajarea în armată;
e) să deţină diplomă de absolvire a şcolii sanitare postliceale – numai candidaţii care optează pentru profesia de soldat şi gradat profesionist în arma „aviaţie", specialitatea „însoţitor de bord – paramedic".

În funcţie de necesarul de încadrare al Ministerului Apărării Naţionale, pentru anumite arme sau servicii şi specialităţi militare, criteriile de recrutare pentru corpul soldaţilor şi gradaţilor profesionişti pot fi completate cu criterii suplimentare.

În cazul adăugării unor criterii suplimentare, dosarul de candidat trebuie completat cu actele doveditoare necesare.

| magazinulDepeBlog a răspuns:

Http://www.mapn.ro/recrutare/sgv1.php

Criterii generale de recrutare a candidaţilor

Criteriile generale de recrutare pe care trebuie să le îndeplinească, cumulativ, candidatul care optează pentru profesia de militar în activitate ori pentru a urma cursurile unei unităţi de învăţământ liceal militar sunt următoarele:
a) să aibă cetăţenie română şi domiciliul stabil în România de cel puţin 6 luni, la data începerii anului de învăţământ/cursului/programului de formare;
b) să fie declarat „apt medical";
c) să nu fi fost condamnat pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiţiei, de fals ori a unei infracţiuni săvârşită cu intenţie, care l-ar face incompatibil cu exercitarea profesiei de militar în activitate ori pentru a urma cursurile unei unităţi de învăţământ liceal militar, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
d) să nu facă parte din partide, formaţiuni sau organizaţii politice, iar dacă este membru, să se angajeze în scris că, după admiterea în unitatea/instituţia de învăţământ militar sau în programul de formare/instruire, va renunţa la această calitate;
e) să nu facă parte din organizaţii interzise de legislaţia română şi să nu fie membru al unor organizaţii incompatibile cu regulile, activităţile şi atribuţiile specifice profesiei militare;
f) să nu aparţină unor culte sau asociaţii/grupări religioase care contravin normelor de păstrare a ordinii publice, care încalcă bunele moravuri sau afectează exercitarea profesiei militare;
g) să nu fie asociat unic ori să participe direct la administrarea sau conducerea unor organizaţii sau asociaţii comerciale, iar dacă este într-una din aceste situaţii, să se angajeze în scris că, după admiterea în unitatea/instituţia de învăţământ militar, în programul de formare sau de instruire, va renunţa la această calitate;
h) pentru candidate - să declare în scris că îşi asumă toate riscurile, în situaţia în care pe parcursul susţinerii probelor de selecţie se află în stare de graviditate/maternitate.