| gamerulmalahios a întrebat:

Pot sa ma folosesc de faptul ca am fost la real daca dau la academia de politie?
Salut TPU! Sunt la mate-info dar ma gandesc sa dau la academia de politie dupa liceu.Fiind la acest profil imi este ceva mai dificil sa intru, avand mult de invatat-am de invatat la mate, romana, biologie(pentru bac), istorie, gramatica, sa-mi mai perfectionez o limba straina si sa ma mai pregatesc pentru porba sportiva. Daca as fi fost la uman, mi-ar fi fost mult mai usor-materiile pe care le dadeam la bac coincideau cu cele de la academie(cel putin istoria) si fiind mai mult mai usor oricum aveam ceva mai mult timp sa ma pregatesc.Acum da, as putea oricand daca vreau sa ma mut la uman...dar e chestia ca de la mate-info pot merge pe orice in timp ce, la uman, optiunile imi sunt limitate; iar chestia cu politia nu e 100% batuta-n cuie.Si sincer, nu prea imi convine sa invat o tona de mate ca dupa sa nu o folosesc la nimic. Asa ca, mi-ar placea sa dau si pe ceva cu mate, sa nu fi facut 4 ani de mate degeaba.Am impresia ca exista sectii bazate pe informatica...dar eu nu sunt bun pe informatica; chiar daca sunt la mate-info singura materie realista la care sunt bun e matematica (si biologia dar nu cred ca se pune avand in vedere ca din cate stiu 90% e de tocit).Asa ca mi-ar placea sa gasesc o sectie la academia de politie unde sa pot sa-mi folosesc si matematica daca tot am dat bacul la materia asta (si M1, care e cel mai greu). Deci:
EXISTA VREO SECTIE/SECTII LA ACADEMIA DE POLITIE UNDE MA POT FOLOSI SI DE MATE (DOAR DE MATE CA MATERIE REALISTA)? DACA DA, CAM CARE AR FI ACEASTA/ACESTEA? M-AR SCUTI EVENTUAL SI DE UNA DINTRE PROBE CUM AR FI DE EXEMPLU CEA FIZICA SAU ISTORIA SAU ALTCEVA? Multumesc anticipat de raspunsuri!
PS-Am uitat sa mentionez ca nu e vreo problema majora daca pe langa mate si celelalte materii mai vine inca ceva minor.De exemplu, am impresia ca e o sectie care se numeste politie econimica. Ma gandesc ca din moment ce se numeste asa se face si economie; eu cu economia n-am nimic, as putea sa mai invat si un pic de econimie daca chiar trebuie...si in general alte materii suplimentare daca nu e mult de invatat la ele. Ceea ce vreau eu, e sa gasesc o sectie la academie in care sa-mi pot folosi si cunostintele din liceu de la mate astfel incat sa nu fi facut matematica degeaba.

2 răspunsuri:
| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Se poate. La pompieri probele sunt matematica si fizica

| Karol1877 a răspuns:

Admiterea la Academia de Politie se bazeaza pe proba scrisa la romana ( gramatica), Istoria Romanilor, limba straina (engleza/franceza/germana/spaniola/rusa -gramatica, etc.) - test grila, apoi ai proba sportiva si cea psihologica. In general, Academia e mai mult pe uman, inveti legistlatie si norme, legi. Daca stii bine matematica si ceva fizica, poti face o conditie fizica buna, du-te la ATM ( Academia Tehnica Militara) unde dai admitere din matematica, fizica, limba straina si proba sportiva.