| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 9a la mate-info dar acum mi-am dat seama ca am facut o mare greseala pentru ca eu vreau sa dau la Academia de Politie unde se pune accent pe istorie, romana si engleza.
Deci daca raman la mate-info trebuie sa ma pregatesc bine la matematica unde e foarte greu bacul iar cu materiile pentru facultate o sa raman in urma...Nu vreau sa invat atata matematica degeaba.
Este vreun profil la Academie care se bazeaza pe mate-info?
Vreau niste sfaturi.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Profilul mate -info este, pentru oricare din optiunile tale de viitor, un bun castigat!---ia in calcul si faptul ca, peste 4 ani, dorinta ta de acum se poate schimba. Un profil uman iti va limita, in cazul in care te razgandesti, numarul optiunilor de viitor.

| Piscotel a răspuns:

Da, la Facultatea de pompieri din cadrul Academiei se da mate si fizica la admitere. Poti sa alegi si ATM(Academia Tehnica Militara) unde stiu sigur ca se da mate si fizica.
Eu iti zic ca poti sa inveti istoria daca te apuci din timp, iar gramatica oricum trebuia sa o inveti separat de scoala (chiar daca erai la uman, nu se face).
Bafta!

| Ruxuletz a răspuns:

Hmm,mai bine te transferi in al 2-lea semestru la profil de filologie si daca nu ma insel te poti transfera chiar de la inceputul anului scolar!

| InTheAir a răspuns:

@Ruxuletz: inainte de a incepe cls a 9-a nu te poti transfera. Din moment ce ai fost repartizat la un liceu si profil ales de tine. Se poate muta din al 2-lea semestru ( cu conditia sa aiba media cel putin egala cu cea mai mica de la profilul / clasa unde vrea sa se muta ) sau cand termina cls a 9-a ( cu conditia sa ai media ultimului an promovat, cel putin egala cu ultimul care a promovat la clasa / profilul unde vrei sa te muti )

| extrahelp a răspuns:

Cu matematica te poti duce la : ATM, Academia Fortelor Terestre, Academia de Politie - Facultatea de Pompieri, Academia Fortelor Navale. Obs ca sunt mai multe optiuni cu matematica.

| Christine_3226 a răspuns:

Te poti transfera la profil uman. Am avut si eu in clasa 3 colegi transferati din acest motiv. In a11a si a12a am ales ca optional gramatica, pentru a'i ajuta pe cei care doreau la Politie. La istorie aveam 3-4 ore pe saptamana, iar la engleza 2+1(optional). Precizez ca am fost la specializarea stiinte sociale, si nu filologie.