| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Cam ce profesie banoasa poti urma daca stii doar mate si materii umaniste?
Salut TPU! Sunt in clasa a 11-a profilul mate-info si tot incerc sa-mi gasesc o facultate pe care sa merg.Desi ar trebui sa stiu mai multe materii realiste, singura pe care o stiu e matematica-la info, fizica si chimie sunt praf.Iar, din cate am observat, daca stii doar matematica ca materie realista, in afara de cateva sectii din ase si facultatea de matematica(care nici alea nu iti asigura viitorul) ai aceleasi usi ca unul de la uman; si nu-mi convine deloc asta.Totusi, doar ca n-am inteles materiile astea acum asta nu inseamna ca n-as putea sa le inteleg-ma gandesc ca daca mi-as pune meditatii le-as intelege.Acum, problema e, ca o sa trebuiasca sa muncesc ceva la materia aia(avand in vedere ca am pornit de la zero)...si nu prea imi convine sa-mi petrec tot restul timpului invatand la materia aia. Daca stiu ca e singura cale sa ajung bine in viata atunci da, sunt dispus sa-mi sacrific timpul si distractia...dar chestia e ca nu sunt sigur de asta.Si asta vreau eu sa aflu.Deci:
POTI SA AJUNGI SA CASTIGI BINE DACA STII DOAR MATE SI MATERII UMANISTE? SAU DACA STII DOAR MATE NU TE AJUTA CU MAI NIMIC?
Stiu ca probabil nu am explicat foarte bine ceea ce vreau sa spun dar cred totusi ca e descifrabil(eram pe fuga si trebuia sa ma grabesc un pic).
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 orice meerie va fi bănoasă dacă excelezi in domeniu
2 ai mai multe șanse de reușita știind matematică (nu sunt mulți ce pot afirma asta)

| DanielVălean a răspuns:

Vreau sa te încurajez dandu-ti exemplul meu. Sunt clasa a 12-a la un liceu cu profil uman, filologie bilingv engleza. Insa, mi-am gasit pasiunea pentru biologie. Si am inceput sa învăț biologia clasei a 11-a, pentru a da la Medicina. Sunt facultati de Medicina, spre norocul meu, care necesita doar biologie, fara chimie.
Asadar, incearca sa gasesti si tu o astfel de facultate, care se axeaza pe materia de care esti tu fascinat. Iti urez mult succes!
P.S. Banii se fac absolut oriunde atata timp cat esti cel mai bun. Iar ca sa excelezi, trebuie sa adori domeniul.