| Lidzuwu a întrebat:

Poti absolvi Academia de politie daca ai scolioza?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai scolioza nici macar nu poti candida la Academia de Politie, vei fi respins la vizita medicala.

| Lidzuwu explică (pentru Ioandelasal):

Chestia e ca eu vreau sa fiu criminalista. Si acolo nu cred ca ai nevoie de a fi in forma. Problema e ca, ca sa ajungi criminalist, trebuie sa faci Academia de Politie si sa fi ceva gen politist/detectiv sau ceva pe fondul ala. Si ma intrebam daca sunt mai multe optiuni in Academia de Politie. Nu stiu, nu gasesc niciun site in care sa ma informez.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lidzuwu):

N-are importanta ca vrei sa fii criminalist, conditiile de admitere sunt aceleasi pentru toti candidatii la Academia de Politie, respectiv sa fie sanatosi.
Conform Ordinului care reglementeaza baremul medical, citez:
"────┼──────────────────┼────────────┼─────────────┼───────────────┤
│ │Deviaţii ale │ │ │ │
│ │coloanei │ │ │ │
│ │vertebrale │ │ │ │
│ │- cifoza, │ │ │Apt │
│ │scolioza, lordoza,│Inapt │Inapt │Apt/Inapt │
│260 │spate rotund, │ │ │la aprecierea │
│ │spondilolistezis │ │ │comisiilor de │
│ │faţă de curburile │ │ │expertiză │
│ │fiziologice - │ │ │medico-militară│
│ │frontal 0 grade, │ │ │pentru M.Ap.N │
│ │sagital 40 de │ │ │ │
│ │grade coloana │ │ │ │
│ │dorsală: │ │ │ │
│ │a) cu unghi peste │ │ │ │
│ │10 grade; │ │ │ │
│ ├──────────────────┼────────────┼─────────────┼───────────────┤
│ │b) cu unghi peste │ │ │ │
│ │20 grade cu/ │ │ │ │
│ │fără rotaţia │ │ │ │
│ │corpurilor │Inapt │Inapt │Inapt │
│ │vertebrale. │ │ │

| sierra1 a răspuns:

Nici măcar nu te primesc la concurs

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Criminalist poți ajunge și fără școală de poliție, ca jurist, chimist, psiholog profiler.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți. Au ăia niște pretenții... nici o zgârietură pe deget nu acceptă.