| anonim_4396 a întrebat:

Poți sa lucrezi și de acasă dacă ești angajat într-o companie de IT? Și nu se schimba nimic?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde numai de angajator!

| Frank51 a răspuns:

Doar dacă impune angajatorul, nu de capul tău.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Eu lucrez cam de 1 an de acasa si la fel si colegii mei. Cu exceptia momentelor cand trebuie sa iau echipament nou sau sa semnez diferite documente nu am treaba cu biroul. Asta se intampla rar. Nu pot zice ca s-o schimbat mare lucru, adica banii sunt aceeasi si cerintele la fel.

| Adrian5575 a răspuns:

Poti sa lucrezi si de acasa daca vrea angajatorul.
Cum sa nu se schimbe nimic? Nu mai faci naveta, nu mai calci camasa, nu iti mai saluti vecinii in fiecare dimineata, nu iti mai trebuie pachet, nu mai trebuie sa suporti colegii enervanti etc.

| Hope1992 a răspuns:

Da,multi prieteni lucreaza de acasa. Nu se schimba datele financiare, poate doar nu mai e acelasi randament. Daca esti la inceput si trebuie sa inveti e mai complicat daca nu poti sa interactionezi asa de bine cu colegii, dar dupa ce inveti ce ai de facut poate iti prinde mai bine sa lucrezi in ritmul tau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hope1992):

Cum sa nu fie acelasi randament? Mai putin frecat maciuca, mai putin timp pierdut de-aiurea cu sedinte si benoclat la nurii colegelor. Daca nu ar fi macar acelasi randament, nu crezi ca s-ar apuca companiile sa cheme oamenii din nou la birou?

| Hope1992 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ideea e ca lucrand de acasa, poti sa stai degeaba. Te mai iei cu altceva, iti iei mai multe pauze fara sa stie nimeni. Eu compar scoala cu atunci cand mergeai fizic la ea si trebuia sa fii atenta in clasa si cu scoala care o faci acum.In timp ce proful vorbeste tu stai pe Facebook sau iti gatesti, faci curatenie, etc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hope1992):

Desigur, dar de MONITORIZARE nu ai auzit? De norme? Pe angajator nu il intereseaza ca eu lucrez efectiv 3 ore in loc de 6 cit lucram la firma, atita vreme cit rezultatul e acelasi sau mai bun. Compari prost cu scoala. La scoala nimanui nu ii pasa cu adevarat ceea ce inveti, atita vreme cit iei note mari. La servici nu e chiar asa...

| Hope1992 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cata agresivitate in caps lock-ul ala folosit,parca simt ca tipi la minehee hee. Ai dreptate la faza cu rezultatul, desigur ca e mai bine sa lucrezi mai putin timp, dar randamentul sa fie mai mare. eu mi-am exprimat o parere in sensul ca la munca esti motivat vazandu-i si pe ceilalti ca lucreaza. Acasa poate sa fie galagie, sa te iei cu altceva, etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hope1992):

Subliniam un fapt evident. happy
P.S. La munca nu am fost niciodata motivat de ailalti. Mi se rupe de ce fac ceilalti. Acasa daca iti programezi timpul cum trebuie, te descurci. Am un coleg cu 6 copii care lucreaza de acasa. happy