| LaviniaNB a întrebat:

Poți sa te înscrii si din anul doi de facultate la Colegiul juridic franco-român de studii europene? Cu ce te ajuta acest colegiu? Ce presupune?

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Da, poți să te înscrii și din anul doi de facultate la Colegiul Juridic Franco-Român de Studii Europene (CJFSE). Colegiul este un program de masterat comun organizat de Universitatea din București și Universitatea Panthéon-Assas din Paris.

CJFSE oferă studenților oportunitatea de a-și dezvolta abilitățile și cunoștințele în dreptul european și internațional, precum și în domeniile interdisciplinare legate de acestea, prin cursuri susținute în limba română, franceză și engleză. Programul include cursuri teoretice, seminarii și conferințe, precum și stagii în instituții juridice europene, cum ar fi Curtea Europeană de Justiție și Parlamentul European.

Studenții CJFSE beneficiază de o educație de înaltă calitate, un cadru academic internațional și posibilitatea de a-și dezvolta rețele de contact în mediul juridic internațional. De asemenea, absolvenții CJFSE sunt recunoscuți la nivel internațional și pot accesa o gamă largă de oportunități de carieră în diverse domenii, cum ar fi avocatură, justiție, afaceri internaționale, guvern și organizații neguvernamentale.

Pentru a fi eligibil pentru programul CJFSE, trebuie să ai o diplomă de licență în drept sau într-un domeniu înrudit și să demonstrezi un nivel avansat de competență lingvistică în limba franceză și engleză. De asemenea, trebuie să treci prin procesul de selecție, care include un interviu și o evaluare a dosarului tău de candidatură.