| GoldandSilver a întrebat:

Profil uman sau profil real? Care este mai bun,ce poti sa te faci cand vei termina studiile, cum se fac orele? Cum e bacul de la profil real fata de profil uman mie sincer bacul de la profil uman mi se pare mai usor decat cel de la profil real.Plus ca nu prea sunt bun la mate si imi place geografia si engleza, ca asa stiu ca se da bacul:la profil uman la romana lb straina si istorie geografie sau stiinte sociale iarla cel real la mate la romana si la fizica chimie sau biologie.

Răspuns Câştigător
| Cipri3101 a răspuns:

Pai e simplu. Trebuie sa te duci la profilul care crezi ca-ti place. Daca te duci la profil real (cum sunt si eu - mate-info) trebuie sa stii ca aici faci carete... Cei de la profil uman mai mult taie frunza la caini dar la anumite materii ii rupe cu invatatul. Daca esti o fire care vorbeste mult, ii place sa citeasca, iti place mai mult toceala. te duci la profil uman. Daca esti mai timid si nu prea iti place sa dai cu papagalul, urasti sa citesti (ca mine), intelegi logic (nu trebuie sa mai inveti acasa cidoar citesti odata in clasa, te duci la profil real. Ai mai pus problema cu locul de munca. Daca te duci la filologie, o sa iesi avocat, judecator, etc, iar in tara noastra sunt extrem de aglomerate aceste posturi si vei ajunge in situatia in care pentru un loc la facultate/de munca sa ai sanse de 1 la 1000. La bio-chimie vei ajunge doctor, farmacist etc. Aici sti care e problema; dupa multa carte ai doua variante : ori ramai in tara pe 1000-1200 lei ori pleci in afara, castigi mult mai bine dar nu o sa mai vi i tara. La mate-info cred eu ca este cel mai bine. La inceput te chinui foarte mult dar dupa ce termini poti fi absolut ce vrei tu. Acum nu se mai face numic fara calculator, si asta nu va ramane aici. In curind si aragazul va fi conectat la internet laughing. In orice institutie/firma se lucreaza acum pe calculator. Gandeste-te bine la ce vrei sa iti alegi. Sper ca te-am ajutat cu ce aveai nevoie... Funde?

| GoldandSilver explică (pentru Cipri3101):

Eu nici la mate nici la romana nu prea ma omor cu invatatul nu tocesc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cipri3101):

Daca ramai pe informatica nu o sa ramai pe 1000-1200 de lei, wtf, ca student amarat fara diploma aveam triplu. Noi nici macar nu avem impozit pe salariu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru GoldandSilver):

Nici nu trebuie sa tocesti, trebuie sa inveti logic

10 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Profil real - mai multe variante

| Nolkyz a răspuns:

Simplu. Ce e mai bun pentru tine? Acolo du-te. Pentru mine profilul uman e mai bun. Acolo m-am dus.

| mixxjim a răspuns:

Cel mai bun este ceea la ce te pricepi, ce-ti este cel mai la indemana. Degeaba este realul mai bun daca tu nu te descurci cu mate, cu fizica sau cu altele de genul asta - care devin tot mai grele in liceu. Faci un real care nu ti se potriveste, ai 4 ani de chin in liceu, iei bacul cu medie mica (daca il iei) si nu poti face mare lucru in continuare ca nu faci fata. Mai bine foarte bun intr-un domeniu mai putin bun decat un fraier intr-un domeniu foarte bun - somer cu diploma. Poti face stiinte sociale, sa continui cu psihologie sau resurse umane, drept, politie, poti face economic care iar te ajuta pentru drept - te gandesti putin si la ce vrei sa faci in continuare si atunci poate alegi un picut mai usor happy

| Florian000 a răspuns:

......uman

| LucidDreams a răspuns:

Eu sunt la uman si sincer mi se pare mult mai usor.La romana...BAC'ul e ok, adica scoti cu usurinta un 6 amarat fara sa depui prea mult efort.La istorie sunt doar 7 teme(toate facute in clasa a 12a) pe baza carora se poate da eseul de la sub II, iar la sub I si II este analiza de text (adica pe baza unui fragment sa precizezi anumite chestii precum ar fi "Secolul care se precizeaza in sursa A"). Pentru materia la alegere...eu am ales geografia laughing e mult mai ok decat psihologia,logica, filosofia, economia etc., deoarece nu ai de facut nici un eseu blushing.
Iar proba la limba straina si competentele digitale nu sunt un stres pentru ca nu sunt pe note ci cu Nivel A, B sau C...in concluzie nu le poti pica happy.
Cat despre profilul real... habar n'am.Stiu ca matematica e o mare problema cand vine vorba de BAC x.x

| CosminxD a răspuns:

Buna. Pot sa-ti zic ca eu sunt la mate-info si facem romana cat la stiinte sociale si biologie si chimie cat la bio chimie. La profil de mate-info faci de toate si apoi poti da la orice profil la facultate. E adevarat la la stiinte sociale notele sunt mai mari si bacul poate e putin mai usor dar odata ce ai ales stiinte sociale, stiinte sociale trebuie sa urmezi.

| Davidescu_Bogdan_1993 a răspuns:

Poti sa faci atat profilu uman cat si profilu real! nu te ajuta cu nimic pentru facultate crede-ma! eu zic sa te duci la uman o sa ai note mai mari o sa fie mai usor si cel mai important o sa iei bacu mai usor!