| Marianx a întrebat:

Referitor la examenul cambridge care ar fi mai folositor daca as dori ca dupa terminarea facultatii sa ma angajez la o firma IT in Romania nu in strainatete(sunt in clasa a 10), ce carti ar trebui sa cumpar( se gasesc la biritish council timisoara?) cam cat ar trebui sa fac pregatire, se poate da examenul si pe timp de iarna sau numai vara si unde as putea gasi de modele de subiecte din anii trecuti?

1 răspuns:
| ergerg a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci direct la British Council si sa iti achizitionezi o carte de practica (undeva pe la 50 de lei) sau iti faci abonement la librarie (unde poti citii sau imprumuta orice carte timp de 2 saptamani) sau te inscrii la cursurile lor pregatitoare (vei avea si profesori englezi, te vor ajuta mult la accent si pronuntare). Daca incepi acum, si faci 2 cursuri intensive, plus o carte de practica, si multe multe eseuri, vei avea mari sanse sa il iei in iarna.
Subiectele din anii trecuti tot de la ei le poti achizitiona.
Daca vrei un certificat Cambridge folositor iti recomand: CAE (avansat) sau FCE (pentru inceput).

Bafta!