| amaranth a întrebat:

Sa zicem ca aveti un vis care pare irealizabil. de exemplu : sa deveniti o persoana importanta si cu multi bani, sa deveniti actor, etc. Sansele ca acel vis sa implineasca sunt de 50 %.
Ce ati prefera?
- sa luptati in viata pentru acel vis, chiar daca nu reusiti ceea ce va propuneti, dar macar sunteti impacat/a cu gandul ca macar ati incercat si ati luptat pentru acel vis si nu ati pierdut timpul degeaba
sau
-nu aveti vise ce par irealizabile, nu luptati pentru asa ceva, de frica ca ve-ti lupta degeaba si mergeti inainte in viata, fara dorinta de a va ridica mai sus, de a mai urca o treapta

?

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| pwp a răspuns:

Sa lupt in viata pentru acel vis, chiar daca nu reusesc ceea ce mi-am propus, dar macar sunt impacata cu gandul ca macar am incercat si am luptat pentru acel vis si nu am pierdut timpul degeaba

| Gizăz a răspuns:

Știi rockkkkk... exemplele tale pot fi realizabile mai ușor decât visele simple. Nu știu dacă ai habar cât de complexă e de fapt simplitatea. Eu visez la o casă cu o familie frumoasă construită lângă femeia pe care o iubesc și la o slujbă care să-mi permită o viață lipsită de griji.
Plecând de la premiza că "viața este viteză, nu poți să te-oprești pentru că te strivesc cei din urmă dacă încetinești" nu am habar cât de ușor realizabil e visul ăsta. Voi afla probabil mai târziu.

| Viviannnnnna a răspuns:

LOL.prima varianta! nu vreau sa mor proasta cu gandul ca nici nu am incercat straight face.smug thinking eu asa cred puppy dog eyes :* funda te rrrroooooogggggggg; o3

| Andra_4836 a răspuns:

"Daca vrei, poti" spune o vorba. Acum ceva vreme gandeam si eu ca nu e adevarat, ca nu se poate. Dar am ajuns la concluzia ca in mare parte are dreptate. Dar pentru fiecare lucru pe care vrei sa il obtii, pentru fiecare tel pe care vrei sa ti-l atingi, e nevoie de sacrificii. Adevarata intrebare aici este daca vrei sau nu sa faci acele sacrificii, la asta se rezuma tot.
Sunt practic, pe pamant, foarte putine lucuri irealizabine. Daca chiar iti doresti ceva, atunci inseamna ca poti face sacrificii si poti lupta pentru acel ceva. Daca nu lupti, inseamna ca nu iti doresti suficient de mult, si nu vrei sa iesi din starea ta de confort pentru a rezolva problemele, pentru a trece de obstacolele care iti stau in cale in vederea implinirii visului happy. (Mai e si cazul in care sacrificiile ar fi prea mari si nu poti trece peste ele. La mine ar fi ceva de genu sa ma despart de prietenul meu, ceea ce nu concep!happy )
Pune-ti intrebari, si afla ce iti doresti sa faci. Cand vei afla, iti va fi usor sa faci sacrificii, sa muncesti, sa lupti happy Vei face cu placere. Eu inca nu stiu ce vreau, in afara faptului ca imi place sa vad oamenii fericiti, sanatosi, buni si iubitori de oameni. happy Asta e tot ce fac deocamdata, incerc sa ii fac pe altii sa se simta mai bine. Incerc sa leg asta de un viitor profesional.
Succes! happy

| asul10 a răspuns:

Eu visez sa'devin actor..."Dar ca sa poti devenii actor iti trebuie sc., facultate, minte etc. | Concluzia mea e sa LUPTI in aceasta viata de nu. nu ajungi nimictongue | Daca esti si tu de aceeasi parere te rog o funapuppy dog eyes tongue

| Beatriiice a răspuns:

Nu mi-aş dori să fiu o alta persoană... Mă mulţumesc cu ceea ce sunt... Dar dacă aş avea un vis irealizabil, aş lupta pentru el. Merită încercat. Nu ai de unde să şti ce te aşteaptă. Dacă nu încerci, normal ca nu ai cum să dai viaţă acelui vis.

| MùsèCaise a răspuns:

Salut! eu am un vis care e cam irealizabil dar totusi lupt pentru acesta si poate intr-o zi o sa realizeze.

| Lovve a răspuns:

Lupta! incerkarea moarte n-are!:*