| usuk a întrebat:

Sa zicem ca ati fost "criogenizati"[sub un motiv anume] si astfel calatoriti in viitor. Insa, deveniti stupefiati cand vedeti ca cele 2 mari religii ale lumii(crestinismul si islamul) s-au impreunat pentru a lupta impotriva "a-religiosilor"(atei/agnostici/etc/dar si celora diferiti de ei, diferiti de dogmele lor)
Fiind acest razboi, intre oameni(un razboi evident, nedorit de catre "a-religiosi") ce parte a-ti alege?
[dat fiind faptul ca teistii au resurse economice si umane aproape nelimitate]
Ati alege sa luptati(la propriu) pentru libertate religioasa stiind ca nu aveti sorti de izbanda? sau a-ti deveni 'dintr-o data' "credinciosi"?
[intrebare adresata. evident]

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

As recunoaste prostia drept parte inseparabila a naturii umane, si m-as declara o anomalie.

| anonimg a răspuns:

Tu spui: "Sa zicem". Dar eu iti spun ca in curand religiile vor fi unite si va ramane papalitatea la putere. Iar aceasta va lupta impotriva credinciosilor, dupa cum este scris:
"Si balaurul, maniat pe femeie, s-a dus sa faca razboi cu ramasita semintei ei, care pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos." (Apocalipsa.12:17)

| sublime89 a răspuns:

Daca chiar nu ai avea sanse de a castiga razboiul, atunci ai spune ca esti credincios, dar de fapt in sinea ta nu ai fi. Cum ar putea sa-si dea seama? Si apoi ai astepta o sansa mai buna de a-i invinge. Nu ar avea rost sa te arunci intr-o misiune sinucigasa. "A-religiosii" ar fi singura speranta ramasa pentru viitorul omenirii, sau cel putin pentru viitorul civilizatiei umane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu particip la razboi.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Sincer, m-ar durea in popou si mi-as vedea de viata.